Przełom stycznia i lutego to początek kwitnienia leszczyny, który jest uznawany za początek botanicznego przedwiośnia.
Dla alergików roślina ta jest utrapieniem ze względu na działanie pyłku, ale jak mówi Lilia Kowalewska, ekspert z dziedziny zielarstwa z Agrocentrum Kielce, leszczyna ma również właściwości lecznicze.
– Poprawia wydolność organizmu, wpływa na system dróg moczowych u człowieka, odporność, a także pozytywnie działa przy kaszlu, czy chorobach przeziębieniowych. Warto dodać, że pyłek leszczyny jest również pożyteczny dla pszczół. Jest to pierwszy pożytek dla tych owadów, który pojawia się w okresie przedwiośnia – dodaje.
Napary z leszczyny robi się zarówno z suszonego, jak i świeżego pyłku. Można również wykonać macerat z wodą i zrobić syrop, dodając miód albo cukier – podpowiada Lilia Kowalewska.
– Pyłek suszymy, najlepiej na talerzyku, czy suszarce. Łyżkę stołową pyłku zalewamy szklanką wrzątku i wtedy pijemy albo sam lub dodajemy napary z igieł sosnowych, świerka, czy jodły – doradza Lilia Kowalewska.
Okres kwitnienia leszczyny trwa około dwóch miesięcy. Ze względu na to, że pylenie przypada na porę chłodną, roślina nie jest aż tak uciążliwa dla alergików. Niewiele osób spędza bowiem w tym czasie cały dzień na świeżym powietrzu.
Leszczyna to również roślina ozdobna. Odmiany, które mają czerwone i żółte liście lub pogięte gałązki mogą być wykorzystywane we florystyce. Możemy z nich robić piękne bukiety lub koszyki. Natomiast jesienią zaczyna się okres zbierania tak lubianych orzechów.