Trwają przygotowania do uruchomienia Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, czyli tzw. małego Centrum Nauki Kopernik w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
SOWA – jak w skrócie nazywa się projekt, daje dzieciom i dorosłym szansę na samodzielne odkrywanie nauki. Centrum Nauki Kopernik przekaże każdej placówce kilkanaście angażujących eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Będą też wskazówki, jak zbudować odpowiednią przestrzeń oraz zestawy zawierające instrukcję zadań do wykonania przez zwiedzających.
Starachowicka SOWA będzie się mieściła w hali lejniczej, która zostanie do tego celu specjalnie przygotowana – informuje dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski.
– Ściany zostały już pomalowane na kolory wyznaczone przez Centrum Nauki Kopernik, czyli biały i błękitny. Teraz rozpoczynamy prace związane z dostosowaniem pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych, to oznacza, że trzeba przebudować schody i toaletę. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się szkolenia dla pracowników, którzy będą zajmowali się SOWĄ, a zajęcia rozpoczniemy w czerwcu – zapowiada dyrektor.
Projekt będzie realizowany przez pięć lat. Strefa ma być dostępna dla odwiedzających w dni otwarcia muzeum, a więc także w soboty i niedziele. Do jej obsługi zatrudnione zostaną dwie osoby, które przejdą szkolenie w Centrum Nauki Kopernik, aby w jak najbardziej interesujący sposób prowadzić zajęcia.
W naszym województwie powstaną cztery strefy. Będą zlokalizowane w Starachowicach, Ostrowcu, Końskich i Staszowie. W całym kraju będą 32 takie ośrodki.