Prawie dwa tys. osób skorzystało w ubiegłym roku z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa w powiecie kieleckim. Najwięcej spraw dotyczyło prawa cywilnego. Inne problemy związane były z prawem karnym, rodzinnym i pracy.
Mieszkańcy regionu pytali m.in. jak uzyskać alimenty na dziecko oraz kto jest uprawniony do dziedziczenia spadku – informuje starosta kielecki Mirosław Gębski.
– Z bezpłatnych porad prawnych mogą korzystać osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których nie stać na skorzystanie z odpłatnej pomocy prawnej. Warunkiem otrzymania porady jest wypełnienie oświadczenia podczas wizyty w punkcie – mówi starosta.
W 2021 roku, po pomoc specjalistów najczęściej zgłaszały się w osoby w wieku 35-45 lat. Było ich ponad 400. Spośród wszystkich, którzy skorzystali z pomocy, ponad 1200 osób to mieszkańcy wsi. Częściej po wsparcie przychodziły kobiety (1100) niż mężczyźni (ponad 700).
W powiecie kieleckim działa osiem punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Ze specjalistami można umówić się m.in. w siedzibie starostwa, a także w Chmielniku i Mniowie. Aby umówić się na spotkanie można wejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości lub zadzwonić do wybranego punktu.
Porady są finansowane z budżetu państwa. Z tych funduszy pochodzą dotacje, które trafiają do jednostek organizujących pomoc. Inicjatorami porad prawnych byli: Ministerstwo Sprawiedliwości, prezydent Andrzej Dudy oraz Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.