Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej upamiętnili ogólnopolski strajk szkolny, jaki odbył się w 1905 roku. Rozpoczął się w Warszawie, by z czasem rozszerzyć się na większe miasta w kraju, w tym Kielce. Uczniowie protestowali przeciwko nauczaniu w szkole w języku rosyjskim. Domagali się wykładów wyłącznie w języku polskim – przypomina Jakub Żunda.
– Kielecki strajk szkolny w 1905 roku zapoczątkowało przekazanie informacji, które do Kielc z Warszawy przywieźli 30 stycznia delegaci. Poinformowali oni, że strajk rozpoczęły tamtejsze uczelnie, a organizacje warszawskie wezwały uczniów wszystkich szkół średnich do rozpoczęcia strajku. Opracowano petycję do władz szkolnych, w której znalazły się postulaty wprowadzenia języka polskiego jako języka wykładowego, przywrócenie należytej rangi nauczania języka polskiego i polskiej historii. Postulowano również, by wykładowcami w szkołach byli Polacy – przypomina Jakub Żunda.
Uczniowie kieleckiego gimnazjum męskiego, w którym obecnie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych im. Stefana Żeromskiego rozpoczęli strajk 3 lutego. Spośród 465 uczniów w salach lekcyjnych zostało 48. Byli to głównie Rosjanie.
Natalia Rybus podkreśla, że ważne jest to, by młodzi ludzie byli wychowywani w duchu patriotyzmu i by krzewili pamięć o bohaterach narodowych.
– Chcemy upamiętnić kielecką młodzież, która nie bała się działać i nie bała się walczyć o swój ojczysty język oraz polską kulturę. Wówczas zagrożeniem był zaborca, który na różne sposoby próbował wynaradawiać dzieci i młodzież. Dzisiaj również toczy się walka o młodych, m.in. z komercyjnymi mediami, które po cichu przemycają tęczową propagandę, czy edukację seksualną. Tak najłatwiej jest zmanipulować człowieka, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi podatnymi na wszelakie wpływy – dodała Natalia Rybus.
Strajk szkolny oraz bojkot szkół rządowych utrzymał się do końca roku szkolnego 1905/1906.