Termometr, wysyłający wyniki pomiarów na wskazany telefon, to jeden z wynalazków wyróżnionych w dwunastej edycji konkursu Student-Wynalazca. Prezentacja zwycięzców odbyła się na Politechnice Świętokrzyskiej, która jest organizatorem rywalizacji dla najbardziej kreatywnych młodych naukowców.
Tradycyjnie główną nagrodę otrzymało pięć osób. Jedną z nich jest Jakub Szczerba, student Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To właśnie on opracował innowacyjny termometr.
– Można go podłączyć do sieci wifi, może też działać jako samodzielne urządzenie, nie trzeba używać telefonu. Idea przyszła do mnie, gdy moja siostra urodziła dziecko i trzeba było mierzyć temperaturę tego noworodka – tłumaczy Jakub Szczerba.
Termometr można przylepić do ciała, dzięki czemu będziemy mogli łatwo sprawdzić, czy dziecko nie ma gorączki. Urządzenie mogą wykorzystywać również osoby chore na COVID-19. W przypadku telefonicznych konsultacji z przychodnią, telefon może przesłać dane lekarzowi. Jak mówi laureat, wynalazek prawdopodobnie w najbliższych miesiącach zostanie wdrożony do produkcji.
Profesor Bożena Kaczmarska, która z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej organizuje konkurs Student-Wynalazca mówi, że mimo pandemii zainteresowanie wśród młodych naukowców było duże.
– W tej edycji zostały zgłoszone 103 rozwiązania z 19 uczelni. 9 zgłoszeń to propozycje studentów Politechniki Świętokrzyskiej – informuje profesor Bożena Kaczmarska. Dwa rozwiązania kieleckich studentów zostały docenione przez komisję konkursową i studenci znaleźli się w piątce laureatów.
Obydwa wynalazki pozwalają na uzyskanie dróg lepszej jakości. Karolina Janus zdobyła główną nagrodę za sposób wykonania mieszanki mineralno-asfaltowej, który gwarantuje większą trwałość nawierzchni. Z kolei Jakub Krasowski jest współautorem sposobu przebudowy nawierzchni. Rozwiązanie wykorzystuje lepsze niż obecnie stosowane spoiwo podbudowy drogowej. Dzięki temu zwiększa się trwałość takiej drogi i zmniejsza się ryzyko spękań i uszkodzeń nowej nawierzchni.
Kolejnym laureatem jest Wojciech Reklewski z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Doceniono cztery wynalazki związane z opracowaniem sposobu i urządzenia do detekcji zespołu QRS w sygnale elektrokardiogramu.
Piątą osobą, która otrzymała główną nagrodę jest Agnieszka Krawczyk-Łebek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Nagrodzono cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej.
Główną nagrodą w konkursie Student-Wynalazca jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Wyjazd i stoisko sponsoruje Politechnika Świętokrzyska.