W kieleckiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej zainaugurowano wystawę poświęconą Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. „Pokolenie Baczyńskiego” prezentuje życiorysy postaci pochodzących z regionu, które urodziły się jako pierwsze pokolenie w niepodległej Polsce po 1918 roku.
Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN informuje, że wystawa została przygotowana w ubiegłym roku w przez Biuro Edukacji IPN w setną rocznicą urodzin poety.
– Wystawa składa się z dwóch części, ogólnopolskiej i regionalnych, których jest trzynaście. Inauguracyjna prezentacja wystawy miała miejsce jesienią ubiegłego roku na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.
Na wystawie „Pokolenie Baczyńskiego” prezentujemy kilkadziesiąt wybitnych postaci, które urodziły się na początku dwudziestolecia międzywojennego. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że było to pierwsze pokolenie w niepodległym kraju, a dorosłość przypadała w tragicznych czasach II wojny światowej. Niektórzy tej wojny nie przeżyli, natomiast ci, którym się udało, próbowali żyć wcielając w życie wartości, w których wyrośli w okresie II Rzeczpospolitej – wyjaśnia zastępca naczelnika.
Wśród prezentowanych postaci jest między innymi pisarz Gustaw Herling-Grudziński oraz poetka Wanda Pomianowska, o czym mówi Edyta Krężołek, kierownik referatu edukacji narodowej IPN w Kielcach.
– To są osoby, które pokazują nam w jaki sposób mogłoby potoczyć się życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, gdyby przeżył. To właśnie sylwetki innych osób pokazują jakich wyborów dokonywali ludzie z „pokolenia Baczyńskiego” i jak toczyły się ich losy.
Podczas II wojny światowej większość z nich angażowała się w działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Herling-Grudziński był żołnierzem 2. korpusu Armii Polskiej i walczył pod Monte Cassino, natomiast Pomianowska była żołnierzem Armii Krajowej i łączniczką oddziałów porucznika Ponurego. To pokazuje, że w momencie próby stanęli na wysokości zadania – przyznaje kierownik.
Wystawa w Przystanku Historia będzie czynna do końca lutego w godzinach 9.00- 17.00. Chętni, którzy chcą wypożyczyć wystawę do celów edukacyjnych proszeni są o kontakt z kielecką delegaturą IPN.