Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla producentów trzody. Będzie ona wynosiła tysiąc złotych na utrzymanie loch, jeśli rolnik zgłosi urodzenie prosiąt. Wsparcie ma zachęcić rolników do utrzymania trzody chlewnej.
Wicepremier Henryk Kowalczyk potwierdził, że plan pomocy dla producentów trzody chlewnej zaakceptowała Komisja Europejska.
– Tysiąc złotych na utrzymanie loch, jeśli rolnik zgłosi urodzenie prosiąt od 15 listopada do końca marca – wskazał.
Kowalczyk zaznaczył na konferencji prasowej, że w pierwotnym rozporządzeniu przewidywana była możliwość składania wniosków w kwietniu, ale „wsłuchując się w głosy rolników”, to rozporządzenie zostało zmodyfikowane, wnioski można składać już od 15 lutego do 30 kwietnia.
Podkreślił też, że wsparcie, to odpowiedź na sytuację na rynku trzody. – Ma zachęcić rolników do utrzymania hodowli trzody chlewnej w tych bardzo trudnym czasie. Nie ukrywam, że cena nadal jest bardzo niska, poniżej kosztów produkcji. Stąd między innymi ta pomoc – powiedział. Zaznaczył, że rolnicy otrzymują pomoc za prosięta urodzone do końca marca, ale jeśli cena nadal będzie utrzymywała się na niskim poziomie, to będzie rozważane wydłużenie okresu wsparcia.
Składanie wniosków
Z kolei wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik wyjaśnił, że rolnicy będą mogli składać wnioski o pomoc w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularze będzie można znaleźć na stronie internetowej instytucji. Wnioski będzie można składać osobiście, pocztą lub przez system ePUAP. – Rolnicy, którzy zarejestrują urodzone prosięta w systemie – w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – powinni od 15 lutego zgłaszać się i składać te wnioski – poinformował.
Rolnicy będą mogli składać wnioski do końca kwietnia, a środki będą wypłacane do końca czerwca.