W Świętokrzyskim Centrum Onkologii powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor szpitala informuje, że to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów leczących się onkologicznie.
– Jesteśmy często w takich sytuacjach, gdzie konwencjonalna terapia w leczeniu do danego pacjenta nam się wyczerpała. Są w tej chwili nowe możliwości, nowe terapie, które są sprawdzania klinicznego, czyli w badaniach klinicznych. Dlatego pacjenci będą mogli w wielu przypadkach skorzystać z terapii, jakie są w tej chwili wprowadzane na świecie – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Paweł Steckiewicz, kierownik Ośrodka Koordynacji Badań Klinicznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wyjaśnia, że dzięki powstaniu centrum lekarze będą mogli podawać pacjentom na wczesnym etapie choroby leki, które są na etapie badań klinicznych. Do tej pory takie leki były podawane tylko pacjentom w późniejszym etapie choroby, bo za to pieniądze zwracał Narodowy Fundusz Zdrowia.
– U pacjenta ze świeżym rozpoznaniem choroby wykorzystujemy potencjał leków, które w tej chwili są przy kolejnych nawrotach, kiedy pacjent już mocno odczuwa samą chorobę oraz działanie niepożądane stosowanych dotychczas terapii. Jeżeli uderzymy w chorobę na samym początku lekami bardzo skutecznymi, co właśnie dzieje się w ramach badań klinicznych, wówczas pacjent ma szansę na długoletnie przeżycie bez objawów, bez choroby – dodał dr Paweł Steckiewicz.
Uruchomienie centrum planowane jest w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Na ten cel Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało 7 mln zł.
Centra Wsparcia Badań Klinicznych powstaną także w Szpitalu Pomorskim, Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi, Specjalistycznym Szpitalu w Wałbrzychu, Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu oraz w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Agencja Badań Medycznych przeznaczy na ich stworzenie ponad 47 mln zł.