– Tarcza antyinflacyjna ma wesprzeć Polaków i polskie rodzinny w trudnym czasie szalejącej inflacji i wzrostu cen – stwierdził podczas wtorkowego briefingu prasowego na stacji benzynowej w Kielcach senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
Świętokrzyski parlamentarzysta stwierdził, że jedną z przyczyn wzrostu cen i inflacji poza światowym kryzysem ekonomicznym związanym z COVID-19 jest infantylna polityka energetyczna Unii Europejskiej a także szantaż gazowy ze strony Rosji.
– Polski rząd nie załamuje rąk, ale w przeciwieństwie do naszych przeciwników politycznych i poprzedników działa skutecznie. My nie narzekamy, że nie mamy guzików, które moglibyśmy wcisnąć po to, aby ulżyć Polakom. Dlatego od dziś na przynajmniej pół roku obniżamy podatek VAT – dodaje.
Krzysztof Słoń podkreśla, że od 1 lutego, do zera obniżony został m.in. podatek VAT na podstawowe artykuły żywnościowe oraz gaz i nawozy sztuczne.
– Natomiast do 5 proc. obniżony został podatek VAT na prąd i ciepło sieciowe, także dla wspólnot mieszkaniowych i odbiorców indywidualnych. W końcu do 8 proc. z 23 proc. został obniżony podatek VAT na paliwo na stacjach benzynowych. Różnica w cenie paliwa już jest już zauważalna. Jeszcze wczoraj cena za litr benzyny 95 wynosiła 5,93 zł, natomiast już dziś cena tego paliwa kształtuje się od 5,21 do 5,29 zł, za litr. To znaczący spadek oczekiwany przez Polaków – zaznacza.
Parlamentarzysta podkreśla, w porównaniu do 2012 roku, obecnie za minimalne i średnie wynagrodzenie można kupić dwa razy więcej paliwa.
Krzysztof Słoń, zaznacza, że kolejne działania rządu w ramach tarczy inflacyjnej cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jak podkreśla, tylko do 31 stycznia w województwie świętokrzyskim złożono kilkadziesiąt tysięcy wniosków o dopłatę do rachunków za prąd.
Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.