Zabytkowy „Pałacyk” w Starachowicach, czyli willa, w której przed wojną mieszkał dyrektor Zakładów Starachowickich, przejdzie gruntowny remont i stanie się inkubatorem myśli społecznej.
Pałacyk, jako siedziba różnych instytucji, służył do połowy lat 90-tych ubiegłego wieku. Później miał być przekazany na rzecz Skarbu Państwa, ale w 2015 roku trafił w ręce miasta.
Teraz ma być miejscem integracji mieszkańców – zapowiada zastępca prezydenta Starachowic Elżbieta Gralec.
– Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli się spotykać, organizować wystawy i inne cykliczne wydarzenia – wyjaśnia.
Remont obiektu będzie prowadzony w taki sposób, aby zachować zabytkową strukturę, a dobudowaną część przygotować w sposób pasujący do obiektu podkreśla prezydent Marek Materek.
Na parterze obecnego „Pałacyku” znajdzie się kawiarnia i oranżeria, punkt informacji i sala biurowo-ekspozycyjna. Piętro przeznaczone będzie na siedzibę organizacji pozarządowych. Znajdą się tam dwa pomieszczenia biurowe, pomieszczenie gospodarcze oraz toalety. Dobudowana będzie dodatkowa część z salą konferencyjną na 100 osób. Będzie to przeszklona konstrukcja, dopasowana stylistycznie do historycznej architektury pałacyku. Na pierwszym piętrze zaplanowano pomieszczenia do wynajęcia. Teren wokół Pałacyku zostanie zagospodarowany i ogrodzony.
Jego rewitalizacja będzie kosztowała 12 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego i Funduszy Norweskich. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie prac, oferty dotyczące remontu można składać do 14 lutego 2022 roku do godziny 10.
Pałacyk został wybudowany w 1922 roku. Na ówczesne czasy był to budynek bardzo okazały, powstały z myślą, że będzie to mieszkanie dyrektora starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Potem kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku m.in. przez blisko ćwierć wieku mieściło się Przedszkole Miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90-tych.