Rozliczanie PIT – czy teraz jest łatwiej niż przed laty?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jakie mamy wątpliwości w sprawach podatkowych?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 31 stycznia, 31 dzień roku.
Do końca roku pozostało 334
Wschód słońca w Kielcach: 07:15
Zachód słońca w Kielcach: 16:28
Dzień trwa 9 godzin i 12 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 16 minut.
Imieniny obchodzą: Jan, Ludwika, Marcela oraz Cyrus, Emma, Euzebiusz, Franciszek Ksawery, Geminian, Ksawery, Melaniusz, Piotr, Rościgniew, Smysława, Spycigniew
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Świętego Ludwika koń na grudzie utyka”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Iluzjonistów
Dzień Narodzin Rosyjskiej Wódki
Dzień Zebry
*****
PONIEDZIAŁEK, 31 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1614 r. – Jan Brożek z Kurzelowa koło Włoszczowy został wykładowcą astronomii w Akademii Krakowskiej. W 1652 r. został wybrany rektorem tejże uczelni. Był również proboszczem w Staszowie. Uznany jest za jednego z najwybitniejszych europejskich astronomów i matematyków
1801 r. – BILCZA k/Kielc: urodził się ksiądz Piotr Ściegienny, niezwykle zasłużony dla Kielecczyzny.
1864 r.- PAWŁOWICE /Sędziszowa: patrol kozaków zatrzymał Romualda Russockiego (walczył w oddziałach Kurowskiego, Langiewicza, ranny pod Grochowiskami). Zatrzymany został zamordowany (zginął także jego furman). Kozaków podczas zrywania ze szlachcica odzieży zastał powstańczy patrol pod dowództwem rotmistrza Jana Mazarakiego. W walce zabito trzech kozaków, dwóch pojmano, a pozostali zbiegli. Złapani zostali natychmiast powieszeni.
1871 r. – urodził się ksiądz Tomasz Frelek. W 1893 r. razem z siedmioma innymi wykładowcami kieleckiego Seminarium Duchownego został wywieziony na Syberię. Oskarżony o posiadanie zakazanej literatury patriotycznej oraz powielanie odezw odnoszących się do setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
1944 r. – OSOWA: Niemcy rozstrzelali 24 osoby w tym część aresztowanych dzień wcześniej w Jędrzejowie. Część materiałów podaje, że był to odwet za wysadzenie przez oddział M. Sołtysiaka „Barabasz” torów, ale akcja ta miała miejsce w grudniu 1943 r.
PONIEDZIAŁEK, 31 STYCZNIA: W POLSCE
1259 r. – trzęsienie ziemi w okolicach Krakowa o sile szacowanej na 4,8 stopni w skali Richtera.
1915 r. – I wojna światowa: w walce z Rosjanami pod Bolimowem (powiat skierniewicki) armia niemiecka użyła po raz pierwszy broni chemicznej (bromku ksylilu), który z powodu niskiej temperatury okazał się nieskuteczny.
1923 r. – katastrofa w kopalni „Heinitz” (Rozbark) w Bytomiu – w wyniku wybuchu metanu zginęło 145 górników.
1925 r. – w „Kurjerze Warszawskim” ukazała się pierwsza polska krzyżówka.
1982 r. – Stan wojenny: władze podjęły decyzję o wznowieniu sprzedaży benzyny właścicielom prywatnych samochodów.
1985 r. – w Monachium zmarł Józef Mackiewicz, prozaik, publicysta, autor książek „Kontra”, „Droga donikąd”, „Nie trzeba głośno mówić”, „Lewa wolna”; w maju 1943 r., po odkryciu w Katyniu grobów oficerów polskich zamordowanych przez Sowietów, na zaproszenie niemieckie i za zgodą władz Polskiego Państwa Podziemnego udał się do Katynia jako obserwator ekshumacji zwłok, opisał to w książce „Katyń: zbrodnia bez sądu i kary”.
PONIEDZIAŁEK, 31 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:00 – Warszawa: konferencja prasowa prezesa GUS nt. „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w 2021 r.” oraz „Produkt krajowy brutto w 2021 r. – szacunek wstępny”