Pamiątki po rodzie Łubieńskich oraz prowadzonej przez nich cukrowni „Łubna” można obejrzeć w Miejsko-Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kazimierzy Wielkiej.
Ekspozycja wpisuje się w cykl wydarzeń, zorganizowanych w ramach obchodów Roku Rodu Łubieńskich – informuje Greta Dzikowska, dyrektor placówki.
– To ród bardzo zasłużony dla naszego miasta. W 1845 roku, Kazimierz Hrabia Łubieński wybudował pierwszą cukrownię na ziemiach polskich pod zaborami. Było to czynnikiem miastotwórczym, dało rozwój cywilizacyjny i gospodarczy naszemu miasteczku. Cieszymy się, że możemy uczcić tak zacną rodzinę dla naszego miasta – mówi Greta Dzikowska.
Wystawa składa się z około stu eksponatów. Część z nich pochodzi ze zbiorów zgromadzonych w wieży, potocznie zwanej basztą lub okrąglakiem, inne pamiątki udostępnili mieszkańcy, głownie byli pracownicy cukrowni i znajomi ostatnich członków rodziny Łubieńskich.
– Są m.in. zdjęcia udostępnione przez Zofię Kurc, Andrzeja Bieniasa, Zofię Nocoń. Prezentują obchody 150-lecia cukrowni, zdjęcia z pogrzebu ostatniego z rodu Łubieńskich – Ludwika Łubieńskiego, ale i pamiątki wydane na 150. lecie, piękny zegar, wazony, kolorowy cukier, puchary za „najlepszy wydatek cukru” oraz z okazji 150-lecia Cukrowni Łubna – mówi Greta Dzikowska.
Ciekawostką jest rysunek wykonany przez Zofię Kurc, przedstawiający technologię produkcji cukru. Ponadto na wystawie znajdują się tablice opisujące gałąź kazimierską rodu Łubieńskich, medaliony cukrowni, krzesło gdańskie z 1752 roku z kolekcji hrabiego Franciszka Łubieńskiego czy sztandar cukrowni.
Wystawę można oglądać do 31 marca w godzinach otwarcia biblioteki czyli od poniedziałku do środy od 8 do 16 oraz w czwartki i piątki od 9 do 17.
Jak już informowaliśmy w ubiegłym roku Rada Miejska w Kazimierzy Wielkiej, w uznaniu zasług znamienitego rodu Łubieńskich dla powstania i rozwoju miasta, ustanowiła rok 2022 w Kazimierzy Wielkiej – Rokiem Rodu Łubieńskich.