Zbliża się jubileuszowa, 10. edycja kieleckiego budżetu obywatelskiego. Według władz miasta nadszedł czas na zmiany w procesie kwalifikacji zgłaszanych projektów. Jak ma wyglądać budżet obywatelski po nowemu? To rozstrzygną konsultacje społeczne.
Rzecznik prezydenta Kielc, Tomasz Porębski tłumaczy, że nowe rozwiązania mają udoskonalić sposób rozpatrywania zgłaszanych projektów, tak by program stał się jeszcze bardziej popularny.
– Mając w pamięci doświadczenia z poprzednich edycji oraz uwzględniając uwagi mieszkańców miasta, przedstawiliśmy kilka zmian w procedurze. Kluczowe dotyczą korekty definicji tzw. projektów zielonych, wydłużenia czasu na złożenie odwołania z siedmiu do czternastu dni. Chcemy by kielczanie wypowiedzieli się w konsultacjach a przede wszystkim zaznaczyli jak mogłaby wyglądać usprawniona kwalifikacja zgłoszonych projektów. Do tej pory o tym, który projekt i w jaki sposób był kwalifikowany decydowało spełnienie dwóch wymogów, czyli uzyskanie odpowiedniej liczby głosów w trakcie głosowania, a także czy koszt proponowanej inwestycji mieści się w kwocie przeznaczonej na daną kategorię – stwierdził Tomasz Porębski.
Rzecznik prezydenta miasta wskazuje także, że kolejną propozycją jest, by zgłaszane inwestycje były lokowane na miejskich gruntach, ale pod warunkiem, że cel danego projektu jest zbieżny z przeznaczeniem wskazywanej nieruchomości.
– Kolejnym pomysłem jest możliwość rozwiązania sytuacji, w której zabraknie pieniędzy na realizację zadania, które uzyskało akceptację mieszkańców miasta. Wówczas istniałaby możliwość przeprowadzenia konsultacji z wnioskodawcą, dotyczących ograniczenia wartości projektu do kwoty, która jest dostępna w danej kategorii. Pod warunkiem, że brakująca kwota nie przekraczałaby 30 proc. wartości całego projektu, a korekta nie wpłynie na utratę jego istotnego charakteru – dodaje.
Ankietę przygotowaną na potrzeby konsultacji społecznych, projekt uchwały zmieniającej Regulamin KBO można znaleźć na portalu Idea Kielce – TUTAJ.