Województwo świętokrzyskie jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby założonych „Niebieskich kart” w 2020 roku. Na 100 tys. mieszkańców naszego regionu, dokumenty poświadczające występowanie przemocy w rodzinie założono 330 osobom.
Michał Kocia, kierownik oddziału Polityki Społecznej i Wsparcia Rodziny z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach informuje, że są to tylko dane ujawnione. Natomiast nie jest znana faktyczna skala przemocy, która nie została nigdzie zgłoszona.
– Mamy duże pole do pracy, jeżeli chodzi o podnoszenie świadomości społecznej, także o podnoszenie kwalifikacji kadr pracujących zarówno ze sprawcami, jak i z osobami doznającymi przemocy. Najczęściej zgłaszaną formą przemocy jest przemoc psychiczna, a na kolejnym miejscu fizyczna. Niepokojąca jest również rosnąca skala przemocy wobec osób po 65 roku życia.
Fundacja „Pestka” zainaugurowała dziś projekt „Więc chodź, pomaluj NASZ świat…”. Jego celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, poprzez prowadzenie różnego rodzaju działań, informuje Anna Mikołajczyk, prezes organizacji. Jak dodaje, w ramach projektu odbywać się będą szkolenia i warsztaty dla pracowników zespołów interdyscyplinarnych, działających przy gminach, a także dla organizacji pozarządowych, które działają w tym obszarze oraz dla osób, które chcą skorzystać z pomocy fundacji.
– Oprócz szkoleń, pilotażowo chcemy również testować kompleksowy program wsparcia dla rodzin objętych „Niebieską kartą”. Zamierzamy wytypować pięć takich rodzin i pracując zarówno z ofiarami przemocy, jak i jej sprawcami przeprowadzić ich przez proces radzenia sobie z problemem. Chcemy także pomóc znaleźć im pracę, ponieważ często ta przemoc w rodzinie wynika z braku pieniędzy – dodała Anna Mikołajczyk.
Projekt potrwa do marca 2023 roku. Konferencja inaugurująca kampanię przecie przemocy odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.