Ponad 60 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnich kilku dniach, to zarażenia wariantem Omikron, poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia.
Tymczasem według niektórych specjalistów, zakażeń tą mutacją wirusa może być znacznie więcej.
Profesor Maciej Banach, specjalista kardiolog i epidemiolog z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uważa, że faktycznych zachorowań tym wariantem koronawirusa może być nawet 90 proc.
– To jest wariant zdecydowanie dominujący. Można oczywiście dyskutować z danymi Ministerstwa Zdrowia czy z informacjami z innych ośrodków, które podają, że Omikronem zarażonych jest już nawet 90 proc. wszystkich zakażonych w ciągu ostatnich kilku dni. Bezwzględnie ten wariant bardzo szybko, podobnie jak to było w innych europejskich krajach czy zachodniej Afryce, wypiera wariant Delta. Na pewno można założyć, ze każde kolejne zakażenie z dużym prawdopodobieństwem jest zakażeniem mutacją Omikron – mówi ekspert.
Jak dodaje profesor Maciej Banach, objawy zakażenia wariantem Omikron, to trudności w oddychaniu, ból gardła, zatkane zatoki, niewielki katar, ogólne rozbicie czy podwyższona temperatura ciała. Przy tej mutacji zdecydowanie rzadziej występuje natomiast utrata węchu czy smaku.
Jak podkreśla ekspert, w przypadku wystąpienia objawów zakażenia należy skontaktować się z lekarzem i to on zdecyduje, jakie leki chory musi przyjmować.
– Ja cały czas zachęcam i przypominam o szczepieniu przeciw COVID-19. Dane, którymi dysponujemy ewidentnie wskazują na to, że wiele osób które przechorowuje wariant Omikron i wiedzą o tym, bo wcześniej wykonali test, a chorobę przechodzą bez objawów. To kolejny dowód na to, że szczepionka powoduje, iż nie ma tych objawów zachorowania. Co więcej, szczepionki powodują, że nie ma powikłań long covid, czyli takich które przez jeszcze długi czas utrzymują się od ozdrowienia. Do nich zaliczamy osłabienie, bóle mięśniowe, bóle stawowe, powikłania płucne, sercowo-naczyniowe czy neurologiczne – dodał prof. Maciej Banach.
Jeżeli objawy zakażenia omikronem mają charakter przeziębienia, wówczas należy przyjmować leki, które zbijają temperaturę, np. paracetamol, a także leki na ból gardła i przeciwzapalne i leki wzmacniające odporność, np. witaminę D.
Ostatniej doby w Polsce odnotowano ponad 57 tys. zakażeń koronawirusem.