Jeszcze tylko w jedną niedzielę będzie można zrobić zakupy w sklepie – placówce pocztowej. Od 1 lutego 2022 r. wejdzie bowiem w życie uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Po uszczelnieniu przepisów większość tych sklepów będzie musiała wrócić do przestrzegania zakazu handlu w niedziele.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy zabraknie nam niedzielnych zakupów?
CZY ZABRAKNIE NAM NIEDZIELNYCH ZAKUPÓW?
- TAK (55%)
- NIE (45%)
Zapraszamy do godziny 9.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 27 stycznia, 27 dzień roku.
Do końca roku pozostało 338
Wschód słońca w Kielcach: 07:21
Zachód słońca w Kielcach: 16:21
Dzień trwa 8 godzin i 59 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 3 minuty.
Imieniny obchodzą: Jerzy, Witalian oraz Adalruna, Alruna, Chryzostom, Dacjusz, Datyw, Elwira, Henryk, Jan, Julian, Leander, Lotar, Natalis, Ninomysł, Przemysław, Przybysław, Przybyrad, Rozalia, Teodoryk, Angelika
*****
Przysłowie na dziś:
„Kiedy styczeń najostrzejszy tedy roczek najpłodniejszy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
*****
CZWARTEK, 27 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – KIELCE: moskiewski zaborca wprowadził zakaz “wszelkich zbiorów ludzi”. Młodzież starszych klas chcąc uczestniczyć w powstaniu, ucieka z miasta aby zasilić stacjonujące w okolicy oddziały partyzanckie.
1863r. – JĘDRZEJÓW: miasto zostało zajęte przez Powstańców Styczniowych bez walki bowiem Rosjanie wycofali się do Kielc. Odbito poborowych z Secemina i Wodzisławia, których do Kielc prowadzili burmistrzowie. Sprowadzono ich do Jędrzejowa, który był główną kwaterą Apolinarego Kurowskiego. Łącznie stacjonowało tu około 500 gotowych do walki Polaków, którzy po kilku dniach przez Wodzisław udali się do Ojcowa.
1993 roku zmarł Michał Zborowski – nauczyciel, historyk, botanik, regionalista. Człowiek legenda w historii Małogoszcza. Był jednym z inicjatorów budowy szkoły, która ruszyła w 1956 r. Ze względu na brak funduszy, po sześciu latach zmagań, wysiłkiem całego społeczeństwa Małogoszcza w 1962 r. szkoła została otwarta.
CZWARTEK, 27 STYCZNIA: W POLSCE
1916 r. – rozkazem władz austriackich dowództwo nad Legionami Polskimi objął gen. Stanisław Puchalski.
1919 r. – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret powołujący Państwowe Urzędy Pośrednictwa Pracy, które zajmowały się rejestracją bezrobotnych, przyznawaniem zasiłków i zapomóg oraz pośredniczeniem w znalezieniu pracy.
1945 r. – wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
1953 r. – zakończył się sfingowany przez komunistów proces księży krakowskiej kurii i kilku osób świeckich, oskarżonych o szpiegostwo na rzecz imperialistów z USA. W procesie zapadły wyroki śmierci i kary długoletniego więzienia.
1957 r. – odbyło się pierwsze losowanie Toto-Lotka.
CZWARTEK, 27 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 – Warszawa: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w konferencji inaugurującej III Kongres Demograficzny pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wstępne wyniki spisu demograficznego.