Kolejny przypadek oszustwa, którego ofiarą padła starsza osoba, miał miejsce we wtorek (25 stycznia) w Busku-Zdroju. Kobieta, podająca się za osobę „sprawdzającą hydraulikę” weszła do mieszkania 92-latki i wykorzystując jej nieuwagę skradła pieniądze.
Jedną z metod wykorzystywanych przez przestępców, aby dostać się do naszego mieszkania, jest podanie się za tzw. fachowca. Może być to elektryk, hydraulik, urzędnik lub pracownik administracji.
– Tak było wczoraj w Busku-Zdroju, gdzie do mieszkania 92-letniej seniorki zapukała kobieta. Przedstawiła się jako osoba, która ma skontrolować stan instalacji hydraulicznej. Właścicielka mieszkania zajęła się wykonywaniem poleceń fałszywego „fachowca”, a kobieta plądrowała w tym czasie pomieszczenia w poszukiwaniu pieniędzy. Seniorka w wyniku działania złodziejki straciła 6,5 tys. zł – informuje st. asp. Tomasz Piwowarski z biura prasowego buskiej policji.
Pamiętajmy, że jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, mamy prawo zażądać okazania stosownej legitymacji. Można także telefonicznie sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika. Poprośmy o obecność w czasie wizyty obcej osoby w naszym mieszkaniu, kogoś z członków rodziny lub zaufanego sąsiada.
Także osoby bliskie powinny zainteresować się losem starszych członków swojej rodziny. Należy uprzedzać seniorów przed niebezpieczeństwami, uczulić ich na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści.
Policja apeluje również do mieszkańców bloków i osiedli mieszkaniowych. W każdej sytuacji budzącej podejrzenia co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy powiadomić policję. Mundurowi sprawdzą każdy sygnał.