Ponad 53 tysiące nowych zakażeń koronawirusem odnotowano ostatniej doby w Polsce. To niechlubny rekord od początku trwania pandemii COVID-19. To dane oficjalne, ale zdaniem prof. Macieja Banacha, specjalisty kardiologa i epidemiologa z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, są one mocno niedoszacowane.
– Zakładam, że te 53 tysiące potwierdzonych ostatniej doby przypadków zakażenia koronawirusem, to są tylko te osoby, które wykonały test na obecność wirusa SARS-CoV-2. Myślę, że w Polsce dobowo tych zakażeń może być już nawet 100 tysięcy. Niestety, przekroczyliśmy liczbę 30 proc. dodatnich wyników w porównaniu z ogólną liczbą wykonanych testów. To problem, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia zawsze podkreślała, że radzimy sobie z pandemią wtedy, gdy liczba dodatnich wyników nie przekracza 5-10 proc. spośród wszystkich wykonanych testów. Niestety, ale te liczby wciąż będą narastały – mówi prof. Maciej Banach.
Austriacki parlament zatwierdził obowiązek szczepień osób dorosłych przeciwko COVID-19 od 1 lutego. Profesor Banach uważa, że obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 powinny być wprowadzone także w naszym kraju, przynajmniej dla określonych grup osób.
– Mamy bardzo konkretne wskaźniki epidemiologiczne, którymi posługują się eksperci na całym świecie. One mówią o tych osobach, które mają największe ryzyko wystąpienia zgonu po zakażeniu koronawirusem. To osoby na pewno w podeszłym wieku. Zastanowić by się trzeba nad osobami z ciężkimi schorzeniami przewlekłymi, jak choroby serca i naczyń, np. niewydolność serca, a także nad pacjentami cierpiącymi na choroby nowotworowe, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – mówi specjalista.
Do grupy osób, które powinny obowiązkowo podlegać szczepieniom przeciw COVID-19 ekspert wskazuje także lekarzy i personel medyczny, a więc pielęgniarki, ratowników medycznych, czy personel techniczny. Do tej grupy, zdaniem profesora Macieja Banacha, powinny się wliczać także służby mundurowe.
Omikron jest aż 70-krotnie bardziej zakaźnym wariantem koronawirusa, niż mutacja Delta. Dotychczas w naszym kraju przeciw COVID-19, co najmniej jedną dawką preparatu zaszczepiło się prawie 58 proc. społeczeństwa, a w pełni zaszczepionych jest nieco ponad 49 proc. Polaków.