Apple będzie wymagać od pracowników dowodu na trzecią dawkę szczepienia – bez tego nie będzie można pracować. U nas nikt nie sprawdza nawet pierwszej. Polscy przedsiębiorcy domagają się możliwości sprawdzania certyfikatów covidowych i testowania pracowników na obecność koronawirusa.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy ostatni wzrost liczby zakażeń to już czas na wprowadzenie paszportów covidowych?
CZY PRACODAWCA POWINIEN MIEĆ PRAWO DO WIEDZY, CZY PRACOWNIK JEST ZASZCZEPIONY?
- NIE (60%)
- TAK (40%)
Zapraszamy do godziny 9.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 25 stycznia, 25 dzień roku.
Do końca roku pozostało 340
Wschód słońca w Kielcach: 07:23
Zachód słońca w Kielcach: 16:17
Dzień trwa 8 godzin i 53 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 57 minut.
Imieniny obchodzą: Miłosz, Paweł, Tatiana oraz Ananiasz, Apollon, Artemia, Barcław, Emanuel, Emanuela, Juwentyn, Maksym, Miłobor, Miłowan, Pęcisława, Tacjana
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Świętego Pawła połowa zimy przepadła”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Sekretarki i Asystentki
Dzień Kryptologii
Dzień Gracza LOTTO
*****
WTOREK, 25 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1656 r. – koło Sandomierza Stefan Czarniecki, poprzez wydanie uniwersałów, wzywa okoliczną szlachtę do walki ze Szwedami.
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
-ZYCHOWA WÓLKA k/Niekłania: maszerujący od Opoczna oddział moskali kapitana Oposzyńskiego wykrył w lesie pod Zychową Wólką oddział powstańczy. Po przeprowadzeniu śmiałego ataku rozbito powstańców. Po stronie polskiej było 28 poległych.
-SZCZEGLICE k/Bogorii: w miejscowości zakwaterowały dwa konne oddziały powstańcze: rotmistrza Wojciecha Turskiego i rotmistrza Józefa Wysockiego. Idąca śladem oddziałów grupa 40 kozaków przeprowadziła śmiały atak. Po rozbiciu straży przedniej moskale galopem zaatakowali wioskę. Zostali co prawda przyjęci ogniem sztucerów, ale mimo to rozbili powstańców i rozproszyli oddział. Strona polska miała 40 zabitych i rannych w tym obu dowódców, których zdołano wywieźć do zaboru austriackiego.
1885 r. – oddano do użytku linię kolejową Dęblin – Dąbrowa Górnicza która przebiegała przez Kielce i była pierwszą w regionie. We wszystkich miejscowościach, na jej trasie, odprawiono uroczyste nabożeństwa.
1938 r. – KIELCE: nad miastem pojawiła się zorza polarna, która według świadków tego niezwykłego zjawiska, miała zwiastować wybuch wojny.
WTOREK, 25 STYCZNIA: W POLSCE
1807 r. – IV koalicja antyfrancuska: zwycięstwo wojsk francuskich nad rosyjskimi w bitwie pod Morągiem – początek kampanii napoleońskiej w Prusach w roku 1807.
1831 r. – Powstanie Listopadowe: Sejm ogłosił detronizację Mikołaja I.
1922 r. – nuncjusz apostolski w Polsce, kardynał Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI), który jako jedyny dyplomata zagraniczny nie ewakuował się z Warszawy w czasie najazdu bolszewickiego w sierpniu 1920 r., został odznaczony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego najwyższym polskim odznaczeniem cywilnym – Orderem Orła Białego.
1930 r. – policja zatrzymała Stanisława Cichockiego ps. „Szpicbródka”. udaremniając jednocześnie przygotowywane przez niego włamanie do placówki Banku Polskiego w Częstochowie.
1943 r. – II wojna światowa: polscy partyzanci stoczyli w nocy na 26 stycznia bitwę z osiedleńcami niemieckimi we wsi Cieszyn, zabijając 160 z nich.
WTOREK, 25 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:30 – Warszawa: briefing prasowy z udziałem dyrektora generalnego ACI World Luisa Felipe de Oliveiry, prezesa PPL Stanisława Wojtery, prezesa zarządu Kraków Airport Radosława Włoszka oraz planowanym udziałem wiceministra w Ministerstwie Infrastruktury Marcina Horały, nt. współpracy ACI z PPL i stowarzyszeniem lotnisk V4+