Lada dzień rozpocznie się modernizacja dworca kolejowego w Kielcach. W poniedziałek (24 stycznia) podpisano umowę między inwestorem, czyli spółką PKP S.A. i wykonawcą prac – kielecką firmą MGBuilding.
Wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel jest przekonany, że remont dworca przywróci obiektowi znaczenie oraz zachęci pasażerów do korzystania z niego.
– Dworzec w Kielcach ponownie stanie się wizytówką miasta, a według statystyk z roku 2019 znajdował się w pierwszej 50., jeśli chodzi o wymianę pasażerów. Dlatego widać, że jest to ważne miejsce nie tylko dla miasta, ale również dla sektora kolejowego. Inwestycja w ten modernistyczny dworzec nie tylko poprawi wygląd tego budynku, ale również ułatwi dostęp pasażerom. Odnowiony dworzec będzie komfortowym miejscem, w którym będzie można przygotować się do podróży, oczekując na pociąg – podkreśla Andrzej Bittel.
Członek zarządu PKP S.A., Ireneusz Maślany przypomniał, że kolejowa spółka prowadzi najwięcej inwestycji dworcowych w historii.
– Modernistyczny charakter bryły budynku pozostanie niezmieniony. Całość zostanie udoskonalona i przystosowana do współczesnych standardów, tak by dworzec był prawdziwą wizytówką miasta. Pojawią się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, pod postacią np. wind. Na parterze powstanie duża poczekalnia. Z kolei na dachu zainstalowane zostanie 27 paneli fotowoltaicznych – mówi.
– Najbliższe otoczenie, będące własnością Polskich Kolei Państwowych też zostanie zmodernizowane. Pojawi się 18 miejsc parkingowych, nowe chodniki wraz zielenią oraz elementy małej architektury – dodaje Ireneusz Maślany.
– Dynamiczny rozwój przewozów kolejowych stał się faktem. Cieszymy się, że mieszkańcy regionu świętokrzyskiego oraz Kielc będą mogli korzystać z nowoczesnego dworca – zaznaczył wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak.
– Myślę, że w imieniu wszystkich mieszkańców regionu świętokrzyskiego możemy podziękować wszystkim za zaangażowanie w rozpoczęcie dzisiaj tej inwestycji. To ważne przedsięwzięcie, z którego będą korzystali podróżni z całego regionu. Jestem także przekonany, że Kielce awansują z pierwszej 50. do 20., pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Z tego miejsca do Warszawy, czy do centralnego portu komunikacyjnego pociągi będą odjeżdżać co kilkadziesiąt minut. O tym, że pasażerów nie zabraknie, świadczy to co się stało w Końskich, gdy uruchomiono tamtejszy dworzec – zauważa wicewojewoda.
Podpisanie umowy na modernizację dworca to bardzo ważny moment dla Kielc oraz województwa uważa wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka.
– Na tę inwestycję Kielce czekały od wielu lat. Dworzec do użytku został oddany w latach 70. XX w. i widoczne jest jak bardzo potrzebuje zmiany i unowocześnienia. Sama niejednokrotnie korzystałam z niego i doskonale wiem jak trudne bywa przemieszczanie się między peronami z ciężką walizką. Dzięki temu przedsięwzięciu, Kielce zyskają rozpoznawalny punkt, który przyniesie wiele pożytku mieszkańcom regionu. Cieszy też skomunikowanie dworca z miejską siecią komunikacyjną, a o potrzebie rozwiązania tego problemu także często słyszałam od mieszkańców miasta – podkreśla.
– Dworzec kolejowy był jednym z tych miejsc w Kiecach, w których spędziłem wiele czasu jako podróżny – powiedział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Budynek dworca kolejowego przez wiele lat był jednym z najnowocześniejszych w kraju, a w połączeniu z dworcem autobusowym stanowiły one kieleckie centrum komunikacyjne. Jeden został już zmodernizowany. Liczę, że podobne połączenie nowoczesności z oryginalnym wyglądem w przypadku dworca kolejowego też będzie możliwe, że ten obiekt stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu budynków w Polsce – zaznacza senator.
Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc jest zdania, że zachowanie oryginalnego kształtu bryły dworca jest dobrą decyzją.
– Oba kieleckie dworce, autobusowy i kolejowy, w swoim czasie były prawdziwymi perłami architektury. Chcielibyśmy by tak pozostało. Cieszy także zapowiedziana poprawa funkcjonalności tego budynku, m.in. ułatwienie dostępności obiektu niepełnosprawnym. Swoją siedzibę znajdzie tu także Zarząd Transportu Miejskiego – powiedziała.
Prace budowlane według planów zostaną zakończone w lipcu 2023 roku. Oddanie do użytku ma nastąpić około miesiąca po zakończeniu remontu. Całkowity koszt modernizacji dworca w Kielcach wyceniono na 44 mln zł.