Wariant omikron koronawirusa, choć roznosi się znacznie szybciej niż delta, powoduje znacznie łagodniejszy przebieg choroby. Objawy infekcji tym wariantem mogą przypominać przeziębienie, stąd przez wielu z nas mogą być lekceważone.
To m.in. katar, ból gardła, kaszel, zapalenie krtani, zapalenie tchawicy, a także bóle głowy i brzucha. Dodatkowo, przy zakażeniu omikronem występuje zaburzenie węchu, co nie zdarza się przy zwykłej infekcji.
Aby rozróżnić rodzaj choroby, niezbędny jest wywiad epidemiologiczny – informuje Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego.
– Dzięki takiemu wywiadowi będzie wiadomo, czy ktoś w rodzinie jest chory na COVID-19, czy miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. W przypadku wątpliwości należy zrobić test PCR. Wówczas będzie wiadomo, czy to jest zwykła infekcja, czy COVID-19. Można również wykonać testy w kierunku grypy. Są to testy, które różnicują zakażenie wirusowe grypy, więc możliwości zdiagnozowania mamy różne – mówi specjalista.
Wojciech Przybylski podkreśla, że by ustrzec się przed ciężkim przebiegiem COVID-19 należy się zaszczepić.
Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ przypomina, że w naszym regionie działa wiele punktów, w których można się zaszczepić przeciw koronawirusowi.
– W tej chwili mamy również bardzo dużo możliwości rejestracji na szczepienie. Zapisać się można dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii Narodowego Programu Szczepień – 989. Można również skontaktować się telefonicznie z konkretną przychodnią i umówić się na iniekcję. By zarejestrować się na szczepienie przeciw Covid-10, możemy również wysłać sms pod numer 664 908 556 o treści SzczepimySie lub zapisać się poprzez tzw. e-rejestrację na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Na szczepienie zarejestrować się można także poprzez Internetowe Konto Pacjenta – wylicza Beata Szczepanek.
Wykaz punktów szczepień przeciw COVID-19 znajduje się TUTAJ.