Sensacyjne odkrycie wczesnośredniowiecznego, piastowskiego skarbu na terenie Zawichostu – Trójcy zwyciężyło w plebiscycie „Archeologiczne Sensacje 2021 roku”, w kategorii Najcenniejszy Skarb. Rywalizacja została zorganizowana przez kwartalnik „Archeologia Żywa”, miesięcznik „Odkrywca” oraz portal „Zwiadowca Historii”.
Odkrycia historycznych zabytków dokonała Nadwiślańska Grupa Poszukiwawcza Stowarzyszenia „Szansa” z Annopola i Stowarzyszenie „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa. W trakcie tych poszukiwań grupy odkryły m.in. prawie 2000 monet piastowskich z II połowy XII wieku. Srebrne monety znajdowały się w glinianym, uszkodzonym garnku, a część z nich była rozsypana.
– Znalezieniu skarbu towarzyszyły ogromne emocje – podkreśla Wojciech Rudziejewski Rudziewicz z Nadwiślańakiej Grupy z Annopola. – Garnek znajdował się około 40 centymetrów pod ziemią, w warstwie ornej. Prawdopodobnie, podczas jesiennych prac rolnych, pług zawadził o niego i go rozbił. Część monet była rozsypana w promieniu 5 metrów kwadratowych. Naprawdę serce zadrżało – opowiada poszukiwacz.
To nie pierwsze tego typu odkrycie w Zawichoście. Dwóch poprzednich dokonano w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, przypomina Katarzyna Kondziołka, burmistrz Miasta i Gminy Zawichost.
– Pierwszy skarb został odkryty przez rolnika, który uprawiał to pole. Później, też w latach 30. został odkryty drugi skarb srebrny. Co ciekawe, te skarby również były przechowywane w glinianym naczyniu – mówi burmistrz.
Odkryte w ubiegłym roku piastowskie monety podawane są teraz renowacji i badaniom w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Później skarb wróci do województwa świętokrzyskiego. O jego pozyskanie zabiegają dwa muzea w Sandomierzu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Marzeniem mieszkańców Zawichostu i władz miasta jest to, aby w przyszłości odkryte zbiory wróciły do Zawichostu.
– Planujemy utworzyć muzeum regionalne i bardzo byśmy chcieli, aby ten skarb się w nim znalazł – podkreśla burmistrz.
Oprócz piastowskich monet, poszukiwacze znaleźli też około 200 denarów wczesnośredniowiecznych, żelazne odważniki powlekane brązem z XI wieku oraz pieczęć ołowianą prawdopodobnie Bolesława Krzywoustego, bądź Bolesława Kędzierzawego.