159 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia, powstańcy styczniowi zdobyli Zawichost bez ani jednego wystrzału. O wciąż mało znanym wydarzeniu historycznym przypomnieli dziś przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych podczas lokalnych uroczystości upamiętniających wybuch powstania styczniowego.
Parlamentarzysta, a zarazem historyk, poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił że pamięć o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Zawichoście, powoli odzyskuje należne jej miejsce w świadomości współczesnego społeczeństwa.
– Zawichost został zajęty bez walk. W mieście stacjonował sztab zawichojskich pograniczników, jednak działania powstańców były na tyle sprawnie poprowadzone, że pogranicznicy zostali rozbrojeni, a następnie odesłani do Sandomierza – wyjaśnia Marek Kwitek. – Myślę, że udało się nam w pewnym sensie przywrócić pamięć o tych wydarzeniach, zwłaszcza wśród mieszkańców Zawichostu i Sandomierza. Poprzez przypominanie o takich rocznicach mamy możliwość kultywowania tradycji, a także budowania świadomości narodowej – zwrócił uwagę.
Burmistrz Zawichostu, Katarzyna Kondziołka zaznacza, że świadomość wydarzeń, jakie miały miejsce w mieście prawie 160 lat temu z roku na roku jest coraz większa.
– Obchodzone w Zawichoście co roku, od trzech lat, uroczystości wybuchu powstania styczniowego z całą pewnością przyczyniają się do rozwoju wiedzy i świadomości mieszkańców o tym wydarzeniu. Wcześniej w mieście nie obchodzono tej ważnej daty, a należy mieć na uwadze, że Zawichost odegrał dużą rolę w postaniu styczniowym, ponieważ było to miasto, które zostało zdobyte bez walk i ofiar – mówi Katarzyna Kondziołka. – Ówczesny burmistrz miasta, Leon Wilski, skupiał wokół siebie spiskowców przynależących do Organizacji Narodowej, która wyróżniała się niezwykłą skutecznością oraz niezawodnością i szybkością w działaniu. A to zaowocowało tym, że w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku miasto zostało bardzo szybko przejęte przez powstańców i pozostało w ich rękach aż do 8 lutego tego samego roku – dodaje burmistrz.
W uroczystościach wziął udział również członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Marek Jońca, który też jest zdania, że odkrywanie zapomnianych kart polskiej historii jest jak najbardziej zasadne.
– Nasza wiedza na temat tych zdarzeń jeszcze do niedawna praktycznie nie istniała. Poprzez takie wydarzenia jak powstanie styczniowe kształtowała się polska droga do niepodległości. Działania lokalnych władz mają ogromne znaczenie w przywracaniu pamięci oraz przekazywaniu jej młodszym pokoleniom – wskazuje.
Podczas uroczystości wartę honorową wystawili żołnierze 3. Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu. Obchody wybuchu powstania styczniowego zostały zakończone prelekcją posła Marka Kwitka, którą historyk wygłosił w strażnicy OSP w Zawichoście.