Zakończyły się centralne obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W Wąchocku oddano cześć powstańcom, a spotkanie uwieńczyła Msza Święta w intencji Ojczyzny, sprawowana w klasztorze ojców cystersów.
Uroczystości w Wąchocku łączyły kilka wątków patriotycznych, głównym było uczczenie powstańców, ale także wręczono odznaczenia przyznawane osobom zasłużonym dla kraju. Uczniowie Szkoły Kadetów z Suchedniowa odebrali sztandar szkoły z rąk szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka. W przemówieniu kończącym uroczystości, minister, podkreślając, że wolność jest dla Polaków jedną z najważniejszych wartości, przypomniał naukę ojca świętego Jana Pawła II.
– Egzamin z niepodległości każdy z nas zdaje każdego dnia i niepodległość nie jest darem danym nam raz na zawsze, jest darem, który trzeba pielęgnować i troszczyć się o niego.
Z kolei marszałek senior Antoni Macierewicz, który również uczestniczył w uroczystościach mówił o wielkiej roli powstania styczniowego:
– Dążyło do odbudowy państwa w kształcie przedrozbiorowym, które zostało stworzone przez tysiąc lat historii Polski, narodu chrześcijańskiego, katolickiego, ale łączącego ludzi wyznania islamskiego i starotestamentowego.
Mówiąc o roli współczesnych obrońców ojczyzny Antoni Macierewicz mówił o tym, że zagrożenie obecnie pochodzi z wewnątrz kraju:
– Dziś przeżywamy nie tylko zagrożenie militarne z zewnątrz. To, co najważniejsze, co wymaga od nas największego poświęcenia, siły i determinacji to zagrożenie wewnętrzne, mające na celu zniszczenie naszej tożsamości, zniszczenie nas jako narodu i rozbicie wewnętrzne.
Senator Jarosław Rusiecki przed pomnikiem generała Mariana Langiewicza mówił o czci oddawanej powstańcom.
– Chcemy uczcić pamięć naszych rodaków, którzy czując wielką miłość do ojczyzny, czując, że chce ona być wolnym, niepodległym krajem, sprzeciwili się carskiej Rosji. To wezwanie jest dla nas wielkim zadaniem. Przypomnę wspólną cechę roku 1863 i 1980 – to pragnienie wolności, aby pragnienie wolności w wielkich ruchach społecznych pokazać światu. Dzisiejszy czas pokazuje, ze każda Polka i każdy Polak jest wzywany do tego zadania – dbania o wolność kraju.
W uroczystościach uczestniczyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych szkół, grup rekonstrukcyjnych i organizacji patriotycznych oraz wiele osób, nie tylko z Wąchocka, ale także z okolicy.