Od lat producenci alkoholu robili wszystko, aby poszerzać swoje rynki zbytu. Potentaci byli w uprzywilejowanej sytuacji, ale lokalne trunki podawane w miejscowych lokalach nie były na przegranych pozycjach.
Historia produkcji gorzałki w Rudzie Malenieckiej rozpoczęła się w 1825 r. Ówcześni właściciele tamtejszych dóbr do niewielkiego dworu dobudowali oficynę, a nieco dalej wzniesiono browar i gorzelnię. Oczywiście w skład zabudowań dworskich wchodziły także inne budynki: obórka, 4 chlewiki, 2 spichlerze, 2 stodoły, stajnia z wozownią i inne. Działania te położyły podwaliny sukcesu, który przypadł kolejnemu właścicielowi.
W1834 roku Tadeusz Bocheński, z pomocą swojego szwagra Józefa Lubowidzkiego (wiceprezesa Banku Polskiego), kupuje dobra malenieckie. Unowocześnia produkcję, a dla wyrobów szuka nowych rynków zbytu. Gorzałka produkowana w rudzkiej gorzelni sprzedawana była w okolicznych karczmach kontrolowanych przez Bocheńskich, tj. w: Szkucinie, Lipie, Młotkowicach, Grębenicach, Maleńcu, Cieklińsku, Wyszynie, Miedzierzy, Kawęczynie.
W dobrach Bocheńskich działała również: cegielnia, kuźnia, tartak oraz folwarki w Lipie, Rudzie i Wyszynie. Łącznie w folwarkach, Bocheńscy hodują (dane z roku 1849): 43 konie, 58 wołów, 21 krów, 2000 owiec oraz…3 osły.
Więcej o Tadeuszu Bocheńskim i Maleńcu można dowiedzieć się z nowego, pasjonującego słuchowiska „Krew i Żelazo” – z Pawłem Delągiem w roli głównej. Zapraszamy do słuchania kolejnych odcinków w każdą niedzielę o godzinie 10.45. Powtórka odcinka w każdy wtorek 20.45.
BOHATEROWIE SŁUCHOWISKA:
Bocheński Tadeusz (ur. 1791): były oficer napoleoński, artylerzysta, bohater spod Berezyny, syn ziemianina. Po wystąpieniu z wojska Księstwa Warszawskiego urzędnik w administracji Królestwa Polskiego. Żonaty z Marianną Lubowidzką – córką wiceprezesa Banku Polskiego, otrzymał dogodne kredyty, za pomocą których nabył i zmodernizował fabryki żelazne w dobrach Ruda Maleniecka. Zaangażowany w sprawy niepodległościowe. Wiek: 49 – 58 lat
Bocheńska Anna (ur. 1813): córka Tadeusza Bocheńskiego, zaręczona z Juliuszem Małachowskim (1801-1831), synem Stanisława Małachowskiego, który poległ 18 kwietnia 1831 r. pod Kazimierzem Dolnym dowodząc oddziałem kosynierów. W dzieciństwie straciła matkę Mariannę. Wychowana przez guwernantkę-francuzkę Katarzynę de Fleury, która stała się jej przyjaciółką i powierniczką. Zaręczona z Juliuszem Małachowskim (1801-1831), synem Stanisława Małachowskiego, który poległ 18 kwietnia 1831 r. pod Kazimierzem Dolnym dowodząc oddziałem kosynierów. Pod nieobecność ojca zarządza dobrami Ruda Maleniecka. Wiek: 27 – 36
Kiera Wiktor (ur. 1790): były żołnierz Legionów Polski, uczestnik wojen napoleońskich, więziony przez Anglików, zmuszony do pracy w angielskich fabrykach żelaza, gdzie nabył umiejętności i doświadczenie w hutnictwie. Po powrocie do kraju znalazł zatrudnienie, jako majster w fabrykach żelaza w Maleńcu. Wiek: 50 – 59 lat.
Lipski Jacek (ur. 1805): w 1825 roku był jednym z kilkudziesięciu uczniów pobierających nauki w Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Pracował w fabrykach krajowych i zagranicznych. W powstaniu listopadowym walczył pod Olszynką Grochowską. Wiek: 35-44 lata.
Katarzyna de Fleury (ur. 1795]: Francuzka, guwernantka, lat. 45 – 54. Zatrudniona w 1818 roku po śmierci Marianny Bochenskiej – żony Tadeusza, nad opieką Anną. Z czasem stała się jej powierniczką i przyjaciółką. Wiek: 45-54.