Tradycyjne przepisy i technologie zachowano od zapomnienia. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wydał publikację „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji”.
Jak mówi Jolanta Krupa, koordynatorka projektu ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w książce można w niej znaleźć dobre przykłady wykorzystania tradycyjnych rozwiązań kulinarnych w kuchni i agroturystyce.
– Publikacja jest rezultatem wieloletniej pracy, zbierania przepisów na produkty i potrawy tradycyjne. Chcieliśmy to wszystko zebrać w jednym miejscu, żeby ocalić tradycję od zapomnienia.
Książka ma pomóc np. osobom, które dopiero myślą o założeniu agroturystyki lub restauracji, która oparta byłaby na tradycji. Setki przepisów podawanych przez restauratorów, koła gospodyń wiejskich mogą być inspiracją dla rolników i przedsiębiorców.
Przepisy i przykłady gospodarstw funkcjonujących z sukcesem ułożone są powiatami. Jolanta Krupa przedstawia najlepsze przepisy z powiatu buskiego.
– Mamy przepis na kaczkę stopnicką z kopytkami, perliczkę dworską i oczywiście królowa śliwka damacha. Ze śliwki damachy mamy przepis na farsz do pierogów. Wykonuje się go z suszonych owoców śliwki damachy, orzechów włoskich, jabłek. Polewa się śmietanką.
Poza przepisami na tradycyjne potrawy w książce znajdziemy też gospodarstwa, które tradycyjne technologie uczyniły sposobem na życie. W powiecie buskim z sukcesem funkcjonuje farma Łukasików, w której produkowane są tradycyjne sery np. buncok strzałkowski, drugim przykładem z powiatu buskiego jest olejarnia Zagłoby, gdzie na zimno wytłaczany jest olej z dyni, czarnuszki, lnu, lnianki siewnej, sezam czy rzepak.
Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, jest również dostępna w formie książki w siedzibie ŚODR.