– To jest lekcja dla nas wszystkich, żeby trzymać się razem, bo dzięki walce ponad podziałami żyjemy w wolnym kraju – mówił poseł Marek Kwitek podczas uroczystości na cmentarzu w Czyżowie Szlacheckim, gdzie spoczywają bohaterowie Powstania Styczniowego.
Uroczystości w Czyżowie Szlacheckim zainaugurowały dwudniowe wydarzenia, mające upamiętnić 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na Ziemi Sandomierskiej. Ich inicjatorem był poseł Marek Kwitek, który przypomniał, że ten zryw niepodległościowy po raz pierwszy zaangażował do walki całe społeczeństwo.
– Chcemy przywołać pamięć i oddać hołd trzem powstańcom: księdzu Stanisławowi Świątkiewiczowi – proboszczowi w Czyżowie Szlacheckim w tamtym czasie, Jadwidze Prendowskiej – emisariuszce Rządu Narodowego i Antoniemu Szelągiewiczowi – uczestnikowi powstania, który walczył między innymi u boku Mariana Langiewicza, to włościanin, później kowal. Trzy postaci z trzech różnych warstw – zaznaczył.
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Jadwigi Prendowskiej, Jadwigi Świątkiewiczowej – mamy księdza Stanisława Świątkiewicza oraz Antoniego Szelągiewicza.
Po raz pierwszy do udziału w uroczystościach został zaproszony Mirosław Seweryn, wójt gminy Mirzec. Wyjaśnił, że jego obecność tłumaczy postać Jadwigi Prendowskiej.
– Z gminy Mirzec do Czyżowa Szlacheckiego przybyła Jadwiga Prendowska. Tu, w Czyżowie na cmentarzu znajduje się jej grób. Kilka lat temu odnowiliśmy ten grobowiec, nadaliśmy mu całkowicie nowy kształt. Pamiętamy o naszej bohaterce, bo Jadwiga Prendowska na trwałe wpisała się w historię Mirca. Zarówno ona, jak i cały dwór Prendowskich w Mircu wpisał się w walkę powstańczą – podkreślił.
W wydarzeniu udział wzięła także Katarzyna Kondziołka – burmistrz Zawichostu, która mówiła, jak ważna jest wiedza o lokalnej historii.
– Czcząc pamięć powstańców, wyrażając szacunek dla nich, uznanie i wdzięczność za to, że żyjemy teraz w wolnej Polsce, zwracamy uwagę na naszych lokalnych bohaterów. Bardzo dla nas jest ważne, żeby świadomość i wiedza mieszkańców były coraz większe, jeśli chodzi o osoby z tej ziemi, Ziemi Zawichojskiej, które brały udział w Powstaniu Styczniowym, i znaczenie dokonań tych osób w tej drodze do odzyskania niepodległości – tłumaczyła.
W Zawichoście, w niedzielę, odbędzie się drugi dzień uroczystości.
Jeszcze dziś zapalono znicze na mogiłach uczestników Powstania Styczniowego, por. Lamberta Nejmarka, ks. Tomasza Sokalskiego na Cmentarzu Katedralnym. O godzinie 16.00 w kościele św. Józefa w Sandomierzu rozpocznie się Msza Święta w intencji powstańców, po której zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przed przykościelnym krzyżem.