Nowy projekt, który ułatwi integrację uczniów niepełnosprawnych zainaugurowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. W każdym województwie rozpoczęły działalność Specjalistyczne Centra Wspierające Edukacje Włączającą.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że edukacja włączająca polega na nauce dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w normalnej szkole. Dzięki temu ma kontakt z rówieśnikami oraz uczy się funkcjonowania w społeczeństwie. Jednak nie wszystkie szkoły i nauczyciele mają wystarczającą wiedzę, by skutecznie prowadzić edukację włączającą, stąd pomysł centrów, które pomogą placówkom oświatowych w organizacji lekcji dla klas, gdzie są dzieci z niepełnosprawnościami.
– To przede wszystkim wsparcie dla nauczycieli, ale również dla rodziców. Zadaniem tych ośrodków jest też wypożyczanie sprzętu, którego potrzebują uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W naszym regionie centrum jest w Skarżysku-Kamiennej. Tam już jest sprzęt, który można wypożyczyć – informuje Kazimierz Mądzik.
Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukacje Włączającą działa w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej. Kazimierz Mądzik podkreśla, że nowa inicjatywa resortu edukacji nie wiąże się z likwidacją jakichkolwiek placówek. Takie obawy były kiedy minister zapowiedział wprowadzenie nowych jednostek.
– Powstawanie tych centrów nie spowoduje, że będą likwidowane szkoły specjalne. To ma być kolejny element edukacji włączającej. Mamy na razie pilotaż programu, który będzie trwał do czerwca 2023 roku – mówi kurator.
Kazimierz Mądzik dodaje, że w przyszłości w naszym regionie powstanie kolejne Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą.