Metody stosowane przez psychoterapeutów i coachów będą wykorzystywane przez urzędy pracy. Pilotażowy, pierwszy w Polsce program skierowany do doradców zawodowych przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, natomiast jego odpowiednik z Kielc został partnerem projektu.
Mateusz Kutrzeba, zastępca dyrektora rzeszowskiego WUP-u mówi, że zmieniający się dynamicznie rynek pracy wymaga elastyczności i większej skuteczności działania urzędów. Zapewnić ją mają odpowiednio przeszkoleni doradcy zawodowi. Projekt ma nauczyć ich metody superwizji. Stosowana jest ona przez terapeutów, coachów, ale też menadżerów dużych firm. W założeniu jest to wzajemna wymiana doświadczeń między terapeutami, czy w tym przypadku doradcami zawodowymi i wspólne określanie źródła problemu, a także grupowe szukanie sposobów jego rozwiązania.
– Przy tak niskim bezrobociu, bez zatrudnienia zostają głównie klienci trudni, którzy długotrwale pozostają bez pracy. Często barierą są dla nich kwestie psychiczne. Nowoczesna praca doradcy zawodowego powinna być oparta na technikach psychoterapeutycznych – mówi Mateusz Kutrzeba.
Projekt rozpoczyna się w styczniu, a przeszkolonych zostanie szesnastu doradców zawodowych w tym pięciu z województwa świętokrzyskiego. Po dwóch doradców zawodowych z powiatowych urzędów pracy w Sandomierzu i Staszowie oraz jeden doradca z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. W przypadku obu powiatów stopa bezrobocia wynosi 5,8 proc.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że doradcy przeszkoleni w metodzie superwizji będą pomagać nie tylko osobom długotrwale bezrobotnym.
– W dzisiejszych czasach doradca zawodowy ma do czynienia z trafiającymi na rynek pracy młodymi ludźmi oraz ich rodzicami. To kolejne wyzwanie dla doradców – mówi Renata Janik.
Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu pracy w Kielcach mówi, że projekt oficjalnie obejmuje pięć doradców z naszego regionu, ale w praktyce skorzysta więcej, bowiem osoby przeszkolone będą przekazywały swoją wiedzę kolegom.
Pilotażowy program doskonalenia doradców potrwa do 2023 roku. Jego twórcy mają nadzieję, że jeżeli superwizja w urzędach pracy okaże się sukcesem, doradcy zawodowi z całej Polski również się jej nauczą i zaczną stosować.