Jako pierwszy zostanie pokazany spektakl „Straszny dwór”, po nim w planach są m.in. „Don Giovanni” i „Czarodziejski flet”. Kieleckie Centrum Kultury rozpoczyna nowy cykl wydarzeń, prezentujący największe światowe dzieła operowe, pod hasłem #poznajoperę.
Augustyna Nowacka, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury mówi, że nowa propozycja wypełnia lukę w ofercie tej instytucji, w której brakowało opery i operetki.
– Udało nam się w ubiegłym roku nawiązać współpracę z panem Grzegorzem Szostakiem – solistą Teatru Wielkiego Opery Narodowej, który współpracuje z operami w całej Polsce. Spektakl będzie połączony ze ścieżkami edukacji, które będą też pokazywać historię przedstawianej opery: z kostiumami, plakatami. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy kochają operę, znajdą tutaj coś dla siebie – podkreśla.
Goście z teatrów operowych w całym kraju
Poszczególne spektakle przedstawione zostaną w oryginalnych wersjach językowych, w formie skróconej. Jak wyjaśnia Grzegorz Szostak, prezentacja oper w pełnej wersji wiązałaby się ze zbyt wysokimi kosztami.
– Będą to fragmenty solistyczne z fortepianem, a czasami też z kwartetem smyczkowym. We wszystkich będą soliści. Udało mi się zaprosić moich przyjaciół z polskich teatrów operowych, żeby gościli tutaj w Kielcach – podkreśla.
Soliści wystąpią w oryginalnych kostiumach, wypożyczonych z teatrów. Grzegorz Szostak zapowiada, że dobrana zostanie także odpowiednia scenografia.
– Mamy dużą łatwość, jeśli chodzi o „Straszny dwór”, bo KCK posiada pełną scenografię do przedstawienia sprzed lat 25. Natomiast jeśli chodzi o następne spektakle, jestem po rozmowach z dyrektorami polskich teatrów operowych, którzy zgodzili się nam wypożyczyć kostiumy z tych spektakli. Soliści będą w oryginalnych kostiumach, a być może będzie się zdarzało, że kostiumy będą z różnych realizacji, żeby pokazać, że różne teatry, w różny sposób pokazują ten sam tytuł – mówi.
Spektakl, wystawa i wprowadzenie
Każdy spektakl poprzedzi wprowadzenie, którym zajmie się Adam Czopek – dziennikarz, publicysta muzyczny, kolekcjoner, recenzent muzyki operowej. Jego kolekcja plakatów należy do największych prywatnych zbiorów w Europie.
– Redaktor Adam Czopek będzie moderatorem – mówi Grzegorz Czopek.
– Pan Adam Czopek, oprócz tego, że będzie prowadził każde z tych spotkań, jest również autorem wystaw, które będą prezentowane przed każdą z oper. Będą to wystawy plakatów, programów, fotosów do danego spektaklu. Ekspozycje będą prezentowane jeszcze przez miesiąc po każdym spektaklu – zaznacza.
Grzegorz Szostak z pochodzenia jest kielczaninem, jest m.in. solistą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, współpracuje z wieloma teatrami w Polsce, występował też na wielu scenach zagranicznych. Nie ukrywa, że cieszy się z tego, że opera zagości w Kielcach.
– To jest sztuka, która łączy w sobie wszystko: muzykę, teatr dramatyczny, balet, towarzyszy jej wielka orkiestra. Niestety jest trochę zapomniana, być może zepchnięta na margines, jako sztuka dla elit. Ale to nieprawda. Po to jest ten cykl, żeby pokazać, że każdy odbiorca znajdzie dla siebie coś miłego. Co więcej, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że większość z nas zna operę, choćby z reklam, ponieważ bardzo często muzyka z opery jest wykorzystywana – tłumaczy.
Opera jest silnie związana z KCK
Kieleckie Centrum Kultury od początku swojego istnienia było związane z operą. Jak wspomina w jednej ze swoich publikacji Adam Czopek, w 1996 roku, na otwarciu dużej sceny pokazana została „Halka” z Opery Narodowej, dostosowana do kieleckich realiów przez Marię Fołtyn. Ta wybitna śpiewaczka i reżyserka przygotowała w Kielcach także nową inscenizację „Strasznego dworu”, który premierę miał 14 lutego 1998 roku.
Dlatego właśnie pierwszym spektaklem pokazanym w ramach cyklu #poznajoperę jest to dzieło Stanisława Moniuszki. Na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury będzie je można zobaczyć 27 lutego. Wystąpią w niej: Miecznik/Maciej – Witold Żołądkiewicz (Polska Opera Królewska – Warszawa), Hanna – Dorota Laskowiecka (Teatr Muzyczny w Lublinie), Jadwiga/Cześnikowa – Bernadetta Grabias (Teatr Wielki w Łodzi), Stefan – Dominik Sutowicz (solista pochodzący z ziemi świętokrzyskiej, Teatr Wielki w Łodzi), Zbigniew/Skołuba – Grzegorz Szostak (Teatr Wielki w Łodzi), Damazy – Krzysztof Marciniak (Teatr Wielki w Łodzi). Wystąpi także para z Zespołu Pieśni i Tańca Kielce w składzie: Beata Brożek i Adam Grabarczyk. Na fortepianie zagra Danuta Antoszewska – na co dzień wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.
W tym roku planowane są cztery spektakle operowe. Kolejno to: „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta – 12 czerwca, „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta – 18 września, „Don Pasquale” Gaetano Donizetti – 13 listopada.
Bilet na spektakl kosztuje 90 zł. Można też kupić karnet na wszystkie spektakle w cenie 300 zł.