Materiały przygotowujące uczniów i nauczycieli do nowej matury przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Po raz pierwszy, egzamin dojrzałości w nowej formuje odbędzie się w 2023 roku. Zdawać go będą młodzi ludzie, którzy do szkół średnich trafili z podstawówek, a nie gimnazjów.
Na razie, na stronie internetowej komisji pojawiły się informacje dla nauczycieli, dotyczące zmian w egzaminie z języka polskiego.
Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi mówi, że działań związanych z przybliżeniem zasad nowej matury będzie znacznie więcej.
– Po pierwsze, 25 lutego ukażą się projekty aneksów do informatorów zgodne z wymaganiami egzaminacyjnymi. One będą dostępne na stronach internetowych. Znajdą się tam informacje dotyczące rodzajów zadań, treści zadań, zasad oceniania – zapowiada Marek Szymański.
4 marca zaplanowane zostało opublikowane arkuszy pokazowych. Dyrektor łódzkiej OKE zastrzega, że nie powinny być wykorzystywane przez nauczycieli do sprawdzania umiejętności uczniów, bowiem przyszłoroczni maturzyści nie mają jeszcze zrealizowanej całej podstawy programowej. Marek Szymański zapewnia, że będzie czas na testowanie wiedzy młodych ludzi, bowiem Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotuje dwa egzaminy próbne.
– Między 28 a 30 września zaplanowana jest matura próbna z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, natomiast od 12 do 22 grudnia odbędzie się egzamin próbny, ale już we wszystkich przedmiotach na poziomie podstawowym i rozszerzonym – mówi Marek Szymański.
Matury próbne nie będą obowiązkowe, to od szkoły będzie zależało czy je zorganizuje.