Udało się zrealizować wszystkie zaplanowane premiery, odbył się 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny i rozpoczął się wart ponad 90 mln zł remont zabytkowej siedziby. Teatr im. Stefana Żeromskiego podsumował rok 2021.
Jak mówi dr Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiej sceny dramatycznej, mimo pandemii i lockdownu, było to pracowity rok.
– Na pewno udało się zrealizować większość planów, i to cieszy. Przede wszystkim udało się wypuścić premiery. Trzy z naszych premier zostały pokazane w internecie. „Wiosenna bujność traw” – to była pierwsza w historii naszego teatru premiera, która była streamingowana na żywo. Online pokazaliśmy jeszcze „Expirię” i „Dance mom”, czyli nasze koprodukcje z Nowym Teatrem i Art Stations Foundation. To spektakle taneczne, które zostały przygotowane w ramach programu „Poszerzanie pola” – wyjaśnia.
Do sukcesów należy także zaliczyć zorganizowanie 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, który trwał od 2 września do 12 października.
– Zaprezentowaliśmy 12 tytułów, gościliśmy zespoły z Gdańska, Gniezna, Katowic, Legnicy, Lubljany, Lublina, Słupska, Torunia i Warszawy. Odbyły się wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty recenzenckie dla młodzieży czy czytania performatywne – wymienia Paulina Drozdowska.
Teatr to także działania edukacyjne, warsztaty. Były również realizowane projekty, związane z patronami roku.
– Kiedy teatry z powodu pandemii były zamknięte, staraliśmy się aktywnie działać w internecie – dodaje specjalistka do spraw promocji.
Paulina Drozdowska podkreśla, że 2021 zapisze się także jako rok rozpoczęcia modernizacji i przebudowy zabytkowej siedziby teatru przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach.
– Na początku lutego 2021 poznaliśmy głównego wykonawcę, firmę Anna-Bud. Z kolei w listopadzie zrobiliśmy kolejny duży krok, jakim był zakup sąsiedniej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 32, która pozwoli na rozszerzenie inwestycji, wdrożenie nowej technologii, stworzenie nowoczesnych możliwości inscenizacyjnych – mówi.
Prace cały czas są prowadzone.
– W minionym roku w gmachu przy Sienkiewicza 32 wykonano prace przygotowawcze, rozbiórkowe i demontażowe na drodze do kolejnych etapów remontu. Wzmocniono fundamenty i wykonano szereg działań geoinżynieryjnych w celu podpiwniczenia dziedzińca i oficyny północnej oraz pogłębienia piwnic budynku głównego. Budynek główny cały czas jest zabezpieczany – wyjaśnia Paulina Drozdowska.
A w kwestii repertuaru trwają już przygotowania do nowej premiery, którą zaplanowano na 29 stycznia. Tym razem będzie to „Król mięsopust” w reżyserii Jerzego Bończaka i Michała Kotańskiego.