W większości wykonana jest z masy solnej i nawiązuje do zabytkowej architektury Pińczowa. Mowa o szopce Stowarzyszenia Ludowego Chata Bogucka, którą można oglądać na wystawie w Domu Ariańskim w Pińczowie do końca marca.
To szopka bożonarodzeniowa w formie groty skalnej, wysoka na 50 cm. Została wykonana wyłącznie z tradycyjnych materiałów m.in. z mąki, soli, wody, gałązek tui, drewna, kamyczków i płótna – mówi Agnieszka Wieczorek, członkini Stowarzyszenia Ludowego Chata Bogucka.
– Na pierwszym planie widzimy grotę, a w niej Świętą Rodzinę. Postaci mają ok. 7-8 cm wysokości. Są w pozycji klęczącej, Jezus leży w żłóbku. Na placu przed szopką znajdują się owce. Drugi plan przedstawia miasto: zabudowania. Z kolei na planie trzecim – górująca nad miastem, jest charakterystyczna dla Pińczowa kaplica św. Anny.
Elementem makiety o wymiarach metr na 80 cm jest także młyn, który nawiązuje do hebrajskiej nazwy Betlejem, oznaczającej „Dom Chleba”.
– Budowa szopki trwała około tygodnia. Makieta powstawała przeważnie wieczorami. Masa solna to wymagający materiał. Nie chcieliśmy, by była to typowa szopka z siankiem, ale żeby była związana z betlejemskim krajobrazem.
Jedynym elementem sztucznym są światełka choinkowe, które wprowadzają trochę nowoczesności.
Budowla z Bogucic wzięła udział w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Znalazła się w gronie zgłoszonych 14 prac. Wszystkie zajęły równorzędne pierwsze miejsce.