Co łączy Nadleśnictwo Suchedniów z Łazienkami Królewskimi w Warszawie? Jodły. Od dwóch lat trwa współpraca obu instytucji. W tym roku stroisz jodłowy z Suchedniowa okrywa rośliny w parku łazienkowskim.
To kolejny etap współpracy, mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas.
– Dwa lata temu roku jodła z naszych lasów stanęła jako ozdoba bożonarodzeniowa w Łazienkach Królewskich, wtedy też zamówiono u nas część stroiszu jodłowego do ochrony roślin. W tym roku, ze względów logistycznych, nie przekazaliśmy choinki dla muzeum, ale za to sprzedaliśmy znaczną ilość stroiszu – informuje.
Okrywanie roślin gałęziami jodły czy świerku to stary i ekologiczny sposób na ochronę przed mrozem. Do tej pory ogrody łazienkowskie wykorzystywały agrowłókninę do tego celu, ale ze względów ekonomicznych powrócono do stroiszu jodłowego. Jak podkreśla Piotr Fitas, taki sposób ochrony roślin to duża oszczędność. Cena kształtuje się na poziomie 20-30 proc. kosztów ponoszonych na ochronę rabat przed mrozem za pomocą innych metod. W tym sezonie z Suchedniowa do Warszawy pojechało 20 metrów przestrzennych stroiszu.
Stroisz to kategoria ubocznego użytkowania lasu, oznaczony symbolem M1, a mierzy się go w metrach przestrzennych (mp). Są to gałęzie jodłowe o długości od 0,5 do 1 metra, pozyskiwane w trakcie cięć planowych, pielęgnacyjnych.
Stroisz ma dwie główne formy zastosowania. Podstawową jest wykorzystanie jedliny (zwyczajowa nazwa stroiszu jodłowego) w kwiaciarstwie, florystyce przy wykonywaniu wieńców i stroików oraz kompozycji świątecznych. Drugim obszarem wykorzystania gałązek jodłowych jest ogrodnictwo. Powszechnie stosuje się je do okrywania roślin ogrodowych na okres zimowy, co w pełni chroni przed szkodliwym działaniem mrozu. Stroisz ogrodowy świetnie nadaje się także do kompostownia, później jako składnik bio-nawozu.
Ważne, aby stroisz kupować z legalnego źródła. Większość nadleśnictw w naszym rejonie, ale też prywatne gospodarstwa szkółkarskie, mają w ofercie handlowej stroisz i choinki, pozyskiwane zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej. Nadleśnictwo Suchedniów co roku sprzedaje około 250 metrów przestrzennych stroiszu jodłowego, który głównie trafia do kwiaciarni w Warszawie i Łodzi.