Ponad 100-letni ołtarz, znajdujący się w nawie bocznej późnogotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu odzyskał dawny blask. To ostatni z czterech bocznych ołtarzy, który został odrestaurowany.
Ołtarz o wysokości ok. 7 metrów i szerokości ok. 3 metrów, składa się z dwóch obrazów: św. Izydora – patrona rolników i św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Jak mówi ks. kan. Marek Tazbir, ołtarz wymagał konserwacji, zwłaszcza stan obrazów.
– Wszystko to uległo zniszczeniu na skutek działania szkodników, ale i czasu. Złocenia były wykonane szlagmetalem. Teraz jest 23-karatowe złoto. Również obrazy były dość mocno zniszczone. Prace polegały m.in. na uzupełnieniu ubytków – dodaje.
W planach jest renowacja ambony.
– Jej elementami są m.in. postaci Ewangelistów czy tablica z dziesięcioma przykazaniami. Na ten cel będziemy chcieli pozyskać środki. Jestem tu proboszczem od 9 lat. Co roku odzew parafian na jakiekolwiek prace renowacyjne w kościele jest pozytywny. Dlatego, pomimo ciężkich czasów pandemicznych, podejmujemy się poważnych inwestycji dotyczących naszej świątyni.
Koszt renowacji wyniósł 79 tys. zł.
W ubiegłym roku udało się także odnowić m.in. jeden z feretronów, znajdujących się w przedsionku, a także mosiężne lampki wieczne i kinkiety.
W ciągu ostatnich kilku lat udało się również odnowić prawy boczny ołtarz z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa.