Minął rok od wprowadzenia e-skierowania. To po e-zwolnieniu i e-recepcie trzecie rozwiązanie, pozwalające na otrzymanie niezbędnego dokumentu bez wychodzenia z domu.
Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że do tej pory pracownicy medyczni wystawili już prawie 50 mln e-skierowań na badania i konsultacje dla ponad 17 mln pacjentów, bez uwzględnienia e-skierowań wystawionych na szczepienie przeciw COVID-19.
– Najwięcej e-skierowań wystawionych zostało w województwie mazowieckim – 8 mln, śląskim – ponad 6 mln oraz pomorskim, blisko 4 mln. W województwie świętokrzyskim przez rok wystawiono natomiast ponad 1,2 mln takich dokumentów – mówi Beata Szczepanek.
Najwięcej e-skierowań wystawiono na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie w szpitalu, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, a także na badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu, dodaje Beata Szczepanek.
– Znacznie mniej, ale to dlatego, że one weszły dopiero pod koniec ubiegłego roku wystawionych zostało e-skierowań na rehabilitację leczniczą. Przypominam, że w tej chwili na tę rehabilitację już nie dostaniemy skierowania w formie papierowej – dodała rzecznik.
Posiadając e-skierowanie na wizytę u specjalisty lub badanie można zapisać się telefonicznie, podając 4-cyfrowy kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli pacjent zapisuje się osobiście w przychodni, może pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu, e-skierowanie w aplikacji mojeIKP lub wydruk informacyjny.
Na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki medycznej.