Pasożyty, chronione gatunki zwierząt i roślin, tajemnice skrywane przez pszczoły – to tylko wybrane tematy z bardzo bogatego programu Nocy Biologów. W piątek (14 stycznia) o godzinie 17 rozpocznie się jedenasta edycja największej w regionie imprezy popularyzującej naukę i przyrodę.
Tradycyjnie, głównym organizatorem jest Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Doktor Ewa Kosowska, koordynator Nocy Biologów mówi, że w tym roku program jest równie bogaty i ciekawy, jak w latach przed pandemią. Wśród warsztatów nie zabraknie corocznego hitu, czyli sekcji serca świni.
– Te zajęcia co roku cieszyły się dużą popularnością, ale pojawią się też nowe warsztaty, na przykład „Oko w oko z pasożytem”. Młodzi pasjonaci biologii będą mogli przeprowadzić obserwacje mikroskopowe pasożytów, w tym tasiemca, czy też kleszcza oraz glisty – zapowiada doktor Ewa Kosowska.
Głównym tematem tegorocznej Nocy Biologów jest różnorodność biologiczna, więc uczestnicy dowiedzą się dużo o genach, ale też o całych ekosystemach.
Nocy Biologów towarzyszy też szereg wydarzeń nieco mniej przyrodniczych. Uczestnicy poznają zasady zdrowego odżywiania oraz dowiedzą się, dlaczego warto je stosować. Wydarzenie tradycyjnie odbywa się w Instytucie Biologii przy ulicy Uniwersyteckiej 7. Wstęp wolny.
Program wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.