Symbole od zawsze były elementami walki. Możemy je znaleźć m.in. na placu Najświętszej Marii Panny w Kielcach.
Jest on jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. To właśnie tu 30 sierpnia 1914 r. odprawiono uroczystą mszę, w której wzięli udział żołnierze 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Ołtarz polowy ustawiono przed dzwonnicą, przy katedrze.
W naszej opowieści to właśnie dzwonnica ma największe znaczenie. To na niej trzy lata później, w 1917 roku, zawieszono płytę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, którą ufundowali mieszkańcy Kielc. W ten sposób uczcili 100. rocznicę śmierci Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej.
Właśnie takie miejsca stały się symbolami walki, jaką podjęto w 1939 roku z niemieckim okupantem. W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 1939 roku, składano kwiaty na grobach poległych żołnierzy polskich. W samych Kielcach wiązankę złożono także przed płytą Kościuszki umieszczoną na katedralnej dzwonnicy. Dla wszystkich był to widoczny znak rodzącego się ruchu oporu.
Niemcy zniszczyli tablicę w 1941 roku. Jej pozostałości ukryto w przykatedralnych podziemiach. Wydawać by się mogło, że „problem” został zlikwidowany. Jakież było niemieckie zdziwienie, gdy w 1944 r. na miejscu zajmowanym wcześniej przez tablicę pojawił się znienawidzony przez nich znak „kotwicy”. Wydarzenie miało miejsce prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca, a znak namalowała trójka harcerzy z Szarych Szeregów: Wiesław Sadkowski „Wicher”, Jerzy Minasiewicz „Dziadek” i Wojciech Gołąbek „Doman”. Zadanie było o tyle trudne, że przy wjeździe na pałacowy dziedziniec znajdował się posterunek niemiecki. Niemcy próbowali zamalować znak Polski Walczącej, ale on zawsze przebijał spod ich farb.
Mijały lata, a miejsce na katedralnej dzwonnicy pozostawało puste. Wreszcie w 1966 roku odnaleziono ukryte fragmenty tablicy Kościuszki, a cztery lata później poddano je rekonstrukcji. Ponieważ wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się na ponowne umieszczenie tablicy na ścianie dzwonnicy, położono ją na Wzgórzu Zamkowym w formie mało widocznego sarkofagu. W 1982 roku położenie płyty zmieniono na pionowe, po uprzednim umieszczeniu jej w kamiennym postumencie. Uroczystego odsłonięcia dokonano 3 maja 1983 roku.
Aby pamięć o walce symboli nie zaginęła, 27 września 2014 r. na zachodniej stronie dzwonnicy (od strony schodów) odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenie z 1944 r., a więc namalowanie przez harcerzy znaku kotwicy.
Radio Kielce słuchowiskami z cyklu: Ukryty front przypomina mało znane epizody walki z czasów II wojny światowej.