„Moje myśli nie są myślami waszymi” – ten werset z Księgi Izajasza jest mottem przewodnim XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu. Po raz dziesiąty ten dzień jest obchodzony w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Biskup Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej przypomniał, że Dzień Judaizmu w Polsce ustanowił w 1997 roku Episkopat Polski.
– Znamienne, że ten pierwszy dzień był przeżywany pod hasłem: „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”. W tym haśle, zawarta jest przepiękna myśl o spotkaniu, o gromadzeniu się, czyli o rozmawianiu i o dzieleniu zarazem. A druga rzecz to spotkanie Jezusa, a jednocześnie z judaizmem, bo przecież Jezus jest najlepszym reprezentantem religii judaistycznej. Co roku, wierni zapoczątkowanej tradycji, gromadzimy się. Te spotkania przeżywamy w atmosferze nade wszystko otwartości, otwartości wzajemnie na siebie. Wspólnie pochylamy się nad korzeniami religii jednej i drugiej i jednocześnie chciałoby się powiedzieć, przez to rozpoznajemy i pogłębiamy naszą tożsamość. I to jest piękne – podkreślił.
„Słuchajmy, nie tylko mówmy”
Duchowny dodał, że dziś w wielu kwestiach naszego życia zapominamy, jak ważne jest słuchanie drugiego człowieka. Częściej mówimy.
– A przecież tak ważne jest żeby słuchać. Myślę, że tego typ spotkania, które przeżywamy także w tym roku, w Chmielniku, są najlepszym dowodem, że można mówić z szacunkiem do siebie, a jednocześnie wsłuchiwać się w siebie i pogłębiać wewnętrznie swoją religię, swoją relację z Biblią i relację z Chrystusem – zaznacza.
W spotkaniu uczestniczył m.in rabin Stas Wojciechowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. – Dzień Judaizmu to okazja poznania siebie nawzajem – powiedział rabin.
– Co dla nas jest ważne, to okazja, by pokazać naszym braciom chrześcijanom źródła ich religii. Dzięki temu, że jest taka możliwość, zapraszamy chrześcijan do synagog, do naszych społeczności, i pokazujemy czym jest judaizm dzisiaj, i czym różni się od judaizmu czasów świątynnych, czasów Jezusa, gdy powstawała religia chrześcijańska – tłumaczył.
Pokazać, czym jest różnorodność w społeczeństwie
Rabin zauważył, że dziś największym wyzwaniem jest edukacja przyszłego pokolenia.
– Trzeba pokazać młodym ludziom, czym jest różnorodność w społeczeństwie takim jak w Polsce. To także nauka tolerancji i wzajemnego szacunku – mówił.
Jak ważna jest edukacja pokazał wykład Krzysztofa Myślińskiego z Muzeum Historii Kielc, na temat „Synagoga czy bóźnica? Kwestie semantyczne”.
– Mamy szereg nazw na miejsce modlitwy, na miejsce liturgii, rozumiemy je, ale stosujemy je dosyć dowolnie. Jeśli chodzi o tradycję żydowską, nie ma nawet pewności, co znaczy słowo bóżnica, czy oznacza to samo, co synagoga. Jak się okazuje, pewne słowa z naszego przyzwyczajenia językowego, dotyczące miejsc kultu, do żydowskich miejsc kultu po prostu się nie nadają. Jako przykład podał słowo świątynia.
– Używanie słowa świątynia wobec bóżnicy jest nie tylko nieprecyzyjne, nieprawidłowe, ale w jakimś sensie, z żydowskiego punktu widzenia w ogóle mylne. Dla większości tradycyjnych Żydów była i jest jedna świątynia, w Jerozolimie, ponieważ tam była Arka Przymierza. Oznaczała duchową obecność Boga, bo świątynia to miejsce, gdzie jest Bóg. To pociąga konsekwencje w prawidłowym nazewnictwie – stwierdził.
Debata, wykład, wystawa
W ramach uroczystości, na babińcu synagogi w Chmielniku została otwarta wystawa czasowa, zatytułowana „Zagłada Żydów europejskich”.
Oprawę muzyczną Dnia Judaizmu w Chmielniku zapewnili: skrzypaczka Antonina Lach oraz seminarzyści z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
Podczas tegorocznego Dnia Judaizmu w Chmielniku odbyła się konferencja prasowa, poświęcona obchodom 80-lecia Akcji Reinhardt na ziemi świętokrzyskiej.
O Akcji Reinhardt opowiada też najnowsze słuchowisko Radia Kielce, zatytułowane „Akcja Reinhardt: cel: świętokrzyskie”. Można je usłyszeć w na naszej antenie w każdą niedzielę, o godzinie 14.45. W roli głównej występuje znakomita aktorka, Anna Dymna.
Dzień Judaizmu – święto w polskim Kościele katolickim, ustanowione przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, obchodzone corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dzień Judaizmu ma na celu ponowne odkrycie więzi z judaizmem poprzez wgłębienie się we własną tajemnicę.