Niepełnosprawni i ich opiekunowie, mieszkający w Starachowicach będą mogli liczyć na wsparcie asystentów, opłacanych z rządowych i gminnych funduszy.
Miasto otrzymało dofinansowanie do realizacji programów „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Z pomocy skorzysta sto osób niepełnosprawnych oraz 20 opiekunów.
„Opieka wytchnieniowa” zapewni czasowe odciążenie opiekunów osób niepełnosprawnych od codziennych obowiązków. Przez wskazany czas, ich zadani będzie wypełniać wykwalifikowany asystent. To da możliwość odpoczynku i regeneracji – wyjaśnia Wioletta Grosicka, p.o. dyrektora Centrum Usług Społecznych.
– Na realizację tego projektu otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w wysokości prawie 196 tys. zł, co w pełni pokryje koszty programu. Skorzysta z niego 20 opiekunów. Na jednego opiekuna przypada 240 godzin usługi wytchnieniowej, do wykorzystania w okresie od marca do grudnia 2022 – dodaje.
Z kolei na opłacenie asystentów osób niepełnosprawnych, do Starachowic trafi 2,5 mln zł z Funduszu Solidarnościowego – mówi prezydent Marek Materek.
– Program, w naszym mieście realizowany jest po raz drugi. Osoby uczestniczące w nim otrzymują pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym, zwiększając swoją szansę na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – wyjaśnia.
Wsparcie asystenta może polegać na załatwianiu spraw urzędowych, robieniu zakupów i pomocy w czynnościach dnia codziennego. Z usługi skorzysta 100 osób.
Liczba godzin usługi ustalana będzie indywidualnie, przy czym limit godzin przypadający na 1 uczestnika programu wynosi nie więcej niż 30, 60 lub 70 godzin w miesiącu, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Uczestnik nie ponosi odpłatności za usługi. Program realizowany będzie od lutego do grudnia 2022 r.