W Skarżyskim Muzeum im. Orła Białego można oglądać wystawę „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”.
Wystawa to część przedsięwzięcia zorganizowanego w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Dziś znanych jest 61 nazwisk leśników, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych, przypominał zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak:
– Leśnicy ginęli również w innych obozach, nie tylko w Auschwitz. Wiemy o 9 miejscach, w których tracili życie. To obozy zarówno w Polsce, jak i w Niemczach. Poza Auschwitz jednak inne obozy więziły po kilka osób, tu zginęło ich najwięcej.
Prezentacja wpisuje się w działalność edukacyjną Muzeum, podkreśla dyrektor Grzegorz Bień:
– Leśnicy byli współpracownikami ruchu oporu, współpracowali z partyzantami, by przypomnieć chociażby działalność Jana Dobrzańskiego „Hubala”. Jak podają badania leśnicy byli po stomatologach drugą grupą zawodową, która proporcjonalnie poniosła największe straty liczebne. Dobrze, że wystawa wpisuje się w okres ferii, kiedy więcej osób będzie mogło się z nią dokładnie zapoznać.
Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta, Lasy Państwowe oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przy współpracy z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W Skarżysku będzie ją można oglądać do 27 lutego.
W planach jest stworzenie kolejnej publikacji, która będzie pokazywała działalność leśników w zakresie ratowania Żydów. Współpracę w tym zakresie zapowiedział m.in. Instytut Yad Vashem.