Poznań będzie pierwszym miastem w Polsce, gdzie ruszą klasy dla monterów stoisk targowych. Branża wystawiennicza powoli podnosi się po pandemii i potrzebuje ludzi do pracy.
Na razie w Poznaniu, a później w całym kraju, szkoły branżowe mają kształcić młodych ludzi w dwóch nowych zawodach: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych oraz technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego.
Takich specjalistów od września tego roku jako pierwszy w Polsce i Europie będzie kształcić Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Młodzi ludzie zdobędą kwalifikacje niezbędne do technicznej obsługi targów, konferencji, a także koncertów czy innych wydarzeń artystycznych.
Miejsce uruchomienia klas jest nieprzypadkowe. W stolicy Wielkopolski działają Międzynarodowe Targi Poznańskie, siedzibę ma tu także Polska Izba Przemysłu Targowego. W całej Wielkopolsce działają setki firm, które w Polsce i na świecie projektują i budują stoiska targowe. Do czasu wybuchu pandemii koronawirusa połowa ekip montujących stoiska na europejskich imprezach targowych pochodziła z Polski.
To właśnie z inicjatywy członków Polskiej Izby Przemysłu Targowego powstała idea utworzenia i wprowadzenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dwóch nowych profesji oraz rozpoczęcie kształcenia w tym zakresie. Powstał projekt pod hasłem Monter EXPO. W przyszłości takich pracowników mają kształcić szkoły także poza Poznaniem.