Styczeń to miesiąc, w którym nie ma wiele prac do wykonania w ogrodach działkowych. Nie oznacza to wcale, że jest to martwy okres. Zima to dobry czas na projektowanie nowych rabat, planowanie nasadzeń i zakup sprzętu ogrodniczego.
Jeżeli zbliżają się silne mrozy, należy osłonić agrowłókniną wrażliwe gatunki krzewów. Warto również dokonać przeglądu drzew owocowych sprawdzając, czy nie znajdują się na nich jaja szkodników.
Wielu działkowców zimą dokarmia ptaki. Przemysław Kułaga, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego Kadzielnia w Kielcach radzi, aby karmić je odpowiednimi ziarnami.
– Bardzo dobrym jest ziarno słonecznika, jak i ziarna zbóż, takie jak proso, owies, czy pszenica. Ptaki można karmić też ugotowaną kaszą, płatkami owsianymi, czy nasionami dyni. Lubią również orzechy włoskie, rodzynki, czy suszone morele – wymienia. – W styczniu ważną czynnością jest również odpowiednie zabezpieczenie drzew przed mrozem – dodaje Przemysław Kułaga.
– Skuteczną metodą, aby zapobiec uszkodzeniom jest bielenie pni i konarów drzew owocowych. Na pnie młodych drzewek zakładamy opaski z tworzywa, aby ochronić je przed zwierzętami. W styczniu zbieramy również rosnące w warzywniku odporne na niskie temperatury gatunki: pory, roszponkę, brukselkę, jarmuż i natkę pietruszki – radzi.
Zimą należy również regularnie strząsać śnieg z gałęzi gatunków iglastych, aby się nie połamały. W przypadku, gdy posiadamy oczko wodne i ono zamarzło, należy w lodzie zrobić przerębel. Dzięki temu zimującym w nim rybom i roślinom dostarczymy tlenu.