Kilka tysięcy kielczan zgromadziło się na placu Najświętszej Maryi Panny, przed bazyliką katedralną, by wziąć udział we wspólnym śpiewaniu kolęd i pastorałek. Od trzech lat jest ono organizowane w Święto Trzech Króli.
Kieleckie świętowanie różni się od orszaków organizowanych w innych miastach tym, że każdy z królów przyprowadza swój orszak osobno, a w postaci starożytnych mędrców wcielają się znane w regionie osobistości. W tym roku, Kacprem, Melchiorem i Baltazarem byli Stanisław Adamczak – rektor Politechniki Świętokrzyskiej, ksiądz Krzysztof Banasik z kieleckiej Caritas oraz Bertus Servaas właściciel firmy Vive. Muzykę przygotowali: zespół „Arianie” oraz kilka kieleckich chórów.
Kielczanie uczestniczący w święcie podkreślali jego rodzinny charakter. Chwalili również, to, że dzień jest wolny od pracy, bo dzięki temu mogli wraz z dziećmi wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.
Tysiące ludzi wzięło udział w orszakach, prowadzonych przez trzech królów w Ostrowcu. Wyruszyły z trzech parafii: na Piaskach, z osiedla Ogrody i kolegiaty Michała Archanioła. Każdy prowadzony był przez jadących na koniach mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Towarzyszył im korowód aniołów, a wielu uczestników przemarszu, przebranych było za biblijne postaci, albo nosiło na głowach korony. Kulminacją uroczystości, był oddawany przez monarchów pokłon przed szopką.
Zarówno w orszakach, jak i w inscenizacji na ostrowieckim Rynku brały udział całe rodziny. Wszyscy chwalili pomysł obchodzenia Święta Trzech Króli w ten sposób. Wielu traktowało udział w uroczystości jako potwierdzenie przynależności do kościoła katolickiego i wyznanie wiary. Kolorowy orszak, największe wrażenie robił na najmłodszych uczestnikach obchodów.
Po oddaniu pokłonu Dzieciątku, rozpoczęło się rodzinne kolędowanie. Finałem uroczystości był koncert bożonarodzeniowy w kolegiacie Michała Archanioła, w wykonaniu młodych artystów z miejscowej szkoły muzycznej.
Wieczór Trzech Króli odbył się dziś na kieleckiej Karczówce.
O 16.30 rozpoczęło się spotkanie dyskusyjne, podczas którego zastanawiano się, co przynoszą Trzej Królowie dziś i co współcześnie znaczy bycie dobrym człowiekiem.
Natomiast po mszy świętej o godzinie 18, rozpoczął się koncert ukraińskiego chóru GodArt z Żytomierza. W repertuarze znalazły się kolędy ukraińskie, rosyjskie, angielskie oraz polskie.