W kieleckim orszaku Trzech Króli wcielę się w postać mędrca Kacpra. To chyba przez moją długą siwą brodę i wiek, przyznaje z uśmiechem Piotr Stępień, znany kielecki chirurg i urolog dziecięcy.
Jak przyznał lekarz, był zaskoczony, gdy ksiądz biskup Marian Florczyk zwrócił się do niego z prośbą, by przyjął tak zaszczytną funkcję.
– Święto Objawienia Pańskiego związane jest z Mędrcami ze Wschodu. Oni często w ikonografii przedstawiani są jako brodaci mężczyźni. Dlatego to może miało jakiś wpływ, że ksiądz biskup Marian Florczyk wybrał mnie na jednego z nich. Sądzę jednak, że głębszym przesłaniem było to, że od kilkudziesięciu lat jestem lekarzem i pomagam dzieciom.
– W mojej osobie ksiądz biskup chciał okazać szacunek dla całej ochrony zdrowia, nie tylko dla mnie, ale i dla moich kolegów, pań pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów. Całego sztabu ludzi w walce z pandemią COVID-19 – mówi dr Piotr Stępień.
Jak dodaje nasz rozmówca, znamienne jest to, że w darze będzie niósł mirrę, a więc zapowiedź śmierci Jezusa Chrystusa. Używano jej także do balsamowania zwłok, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Z drugiej strony mirra, czyli żywica z balsamowca abisyńskiego była też wykorzystywana jako lekarstwo na schorzenia przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, a w szczególności na zmiany zapalne i przeciwbólowe w jamie ustnej. – Dlatego uważam, że mirra jest też prośbą do Tego Nowonarodzonego o błogosławieństwo w pracy lekarskiej, o tę asystencję Ducha Świętego, byśmy wiedzieli, jak ludziom pomagać – dodał dr Piotr Stępień.
– Ze względu na pandemię, w tym roku Orszak Trzech Króli będzie miał wymiar symboliczny. Trzeba jednak oddać cześć księdzu biskupowi Marianowi Florczykowi, który jako pierwszy w Polsce pokazał świętowanie uroczystości Trzech Króli. To było wiele lat temu na kieleckim placu Artystów. Wówczas spotkała się tam mała grupa osób, w później przejęły to inne miasta – przypomniał dr Piotr Stępień.
W postaci mędrców ze Wschodu Melchiora i Baltazara wcielą się też były piłkarz Paweł Golański oraz Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich.
Wydarzenie przygotowuje Kuria Diecezjalna w Kielcach wraz z Wojewódzkim Domem Kultury. Orszak poprzedzi msza święta, która rozpocznie się w bazylice katedralnej o godzinie 13.00. Będzie jej przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. Po nabożeństwie orszak wyruszy z placu przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich i przejdzie na plac Jana Pawła II, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie.