Badania wykazują, że Polacy przegrzewają swoje mieszkania i domy. Zbyt wysoka temperatura nie jest korzystna dla zdrowia, środowiska, a także domowego budżetu. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie rozpoczęło akcję „20 stopni dla klimatu”. Jaka jest komfortowa temperatura w domu? Cieplej w dzień, chłodniej nocą?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jakie są sposoby na oszczędzanie ciepła? Czy w ogóle oszczędzamy ciepło?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 4 stycznia, 4 dzień roku.
Do końca roku pozostało 361
Wschód słońca w Kielcach: 07:40
Zachód słońca w Kielcach: 15:46
Dzień trwa 8 godzin i 6 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 10 minut.
Imieniny obchodzą: Aniela, Eugeniusz, Rygobert oraz Benedykta, Dafroza, Dobromir, Doroteusz, Elżbieta, Fereol, Grzegorz, Krystiana, Suligost, Tytus, Angelika
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy w Eugeniego lód albo woda taka i lipcowa pokaże sie pogoda”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Braille’a
Dzień Spaghetti
*****
WTOREK, 4 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1923 r. – urodzony w Zawichoście Bolesław Markowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, przejął obowiązki kierownika resortu w czasie kryzysu gabinetowego. Skarbem państwa zarządzał samodzielnie dziewięć dni, ale później jako zastępca Władysława Grabskiego opracował założenia znanej reformy walutowej, która skutecznie zdusiła hiperinflację i marki polskie zastąpiła złotówkami.
1950 r – KIELCE: Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach skazał na karę śmierci Antoniego Hedę „Szarego” (zdjęcie) dowódcę oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej, członka Delegatury Sił Zbrojnych, zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, dowódcę oddziału, który rozbił ubeckie więzienie w Kielcach przy ulicy Zamkowej, uwalniając około 350 osób. Aresztowany przez UB w roku 1948. Wydany na niego wyrok śmierci został zamieniony na karę dożywotniego więzienia. Stało się to dzięki interwencji oficerów Armii Ludowej, z którymi Heda współpracował w roku 1944. Na wolność wyszedł w roku 1956. Zmarł 14 lutego 2008 roku w wieku 91 lat.
WTOREK, 4 STYCZNIA: W POLSCE
1790 r. – Stanisław Staszic wydał anonimowo książkę Przestrogi dla Polski,
1906 r. – czołowy polityk lewicy niepodległościowej Ignacy Daszyński wystosował apel do Polskiej Partii Socjalistycznej, w którym przestrzegał przed internacjonalizmem i żądał śmiałego i otwartego postawienia niepodległej republiki polskiej jako celu dla narodu polskiego.
1919 r. – w Warszawie miał miejsce nieudany zamach stanu wymierzony w rząd Jędrzeja Moraczewskiego, przygotowany przez środowisko obozu narodowego, skupione wokół płk. Mariana Januszajtisa (stąd potoczna nazwa „zamach Januszajtisa”), Eustachego Sapiehy i Jerzego Zdziechowskiego. Początkowo zamachowcy odnieśli sukces – m.in. internowali premiera i kilku ministrów – ale po kilku godzinach ich działania zostały bezkrwawo spacyfikowane przez wojsko.
1944 r. – w miejscowości Sarny na Wołyniu, Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Polski. Rząd RP rezydujący w Londynie wydał z tej okazji deklarację, w której ponowił ofertę współpracy z Sowietami w walce z III Rzeszą, ale jednocześnie wyraził nadzieję, że ZSRS uszanuje prawa i interesy Rzeczypospolitej i jej obywateli na zajmowanych terenach. Deklaracja rządu polskiego pozostała bez odpowiedzi ze strony Stalina.
1947 r. – w Warszawie rozpoczął się proces I Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Na ławie oskarżonych zasiadł m.in. płk Jan Rzepecki.
1969 r. – W klinice w Łodzi prof. Jan Moll podjął pierwszą w Polsce, nieudaną próbę przeszczepienia serca.
WTOREK, 4 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 – Warszawa: briefing prasowy z udziałem minister rodziny Marleny Maląg nt. „Polski Ład. Pomoc dla pracowników i pracodawców”.