Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki planuje w tym roku przeprowadzić kolejne remonty, tym razem odnowione zostaną baseny technologiczne, do których zbierana będzie woda opadowa.
Muzeum to kompleks pofabryczny, wybudowany ponad 120 lat temu. Do dziś zachował się w całości, wymaga jednak bieżących remontów. Większość budynków postawionych jest z piaskowca, który chłonie wodę, konieczne więc jest budowanie odwodnień.
Dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski zapowiada, że cała inwestycja prowadzona będzie etapami, w tym roku odnowione zostaną baseny odstojnikowe, które w czasie działalności fabryki służyły do przyjmowania wody poprzemysłowej, aby oczyściła się przed powrotem do Kamiennej:
– Po remoncie basenów będziemy do nich odprowadzać wodę z maszynowni i wieży ciśnień. Trzeba je oczyścić, skuć starą wylewkę i wymienić skorodowane elementy stalowe, tzw. stawidła. Następnie należy pokryć kamień materiałem konserwującym i wylać na nowo beton na dnie. Woda, która będzie się tu zbierała w naturalny sposób będzie mogła odparować.
Po przeprowadzeniu odwodnienia otoczenie budynków będzie wysypane specjalnym materiałem przepuszczającym wilgoć, a woda będzie odprowadzona do basenów.
Koszt remontu basenów szacowany jest na 113 tys. zł. Wniosek na dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego opiewa na 60 tys. zł.
W tym roku Muzeum planuje także dokończyć remont portierni, jedynego budynku, który pełni swoją pierwotną funkcję. Został już położony nowy dach, teraz odnowione mają być ściany budynku. Kolejnym dużym zadaniem, realizowanym wspólnie z miastem, będzie remont parkingu przed głównym wejściem do Muzeum.