TAN MINĄŁ 2021 ROK [PODSUMOWANIE]

W styczniu rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej grupie byli medycy m.in. doktor Krzysztof Bidas, zastępca dyrektora szpitala wojewódzkiego.

ROZPOCZĘŁY SIĘ SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19. JAKO PIERWSI SENIORZY

Z kolei w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce rozpoczęły się szczepienia seniorów.

25.01.2021 Kielce. Świętokrzyski Szpital Tymczasowy. Szczepienia seniorów przeciwko koronawirusowi / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewoda Zbigniew Koniusz przypomniał, że w pierwszej kolejności powinny się zgłaszać osoby powyżej powyżej 70 roku życia. Potem będą mogły z iniekcji korzystać kolejne grupy.

WODZISŁAW ZNÓW MIASTEM

Po 151 latach Wodzisław odzyskał prawa miejskie. Akt nadania wręczył wójtowi 29 grudnia premier Mateusz Morawiecki.

29.12.2020. Warszawa. Wręczenie aktów nadania statusu miast. Na zdjęciu (od lewej): Maciej Wąsik - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, premier Mateusz Morawiecki i Dominik Łukasik - wójt gminy Wodzisław / Kancelaria Premiera

Wójt Wodzisławia Dominik Łukasik podkreślił, że to historyczna chwila. O odzyskanie praw miejskich od 37 lat zabiegało Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia.

JAROSŁAW KACZYŃSKI MODLIŁ SIĘ W STARACHOWICACH W INTENCJI SWOJEJ MAMY

Wicepremier Jarosław Kaczyński apelował w Starachowicach o odrzucenie zła i walkę o polską tożsamość narodową.

16.01.2021. Starachowice. Msza w 8. rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński - prezes PiS / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezes PiS jak co roku uczestniczył we mszy świętej w intencji matki Jadwigi Kaczyńskiej. Powiedział, że zło atakuje naszą Ojczyznę, naród oraz Kościół.

Prezes PiS przypomniał, że jego matka Jadwiga urodziła się w Starachowicach i było to dla niej zawsze bardzo ważne miejsce.

MINISTER KULTURY OGLĄDAŁ NOWĄ SIEDZIBĘ MAUZOLEUM W MICHNIOWIE

Naszym obowiązkiem jest dbanie o naszą historię mówił w Michnowie minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

22.01.2021. Michniów. Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - poseł, Agata Wojtyszek - poseł, Piotr Gliński - wicepremier; minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Krzysztof Słoń - senator, Anna Krupka -  wiceminister sportu, Dorota Koczwańska–Kalita - naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej / WIktor Taszłow / Radio Kielce

Oglądając nową siedzibę Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich przypomniał, że Michniów  jest symbolem losu polskich wsi podczas II wojny.

Budowa nowej placówki, którą w lipcu otworzył prezydent Andrzej Duda kosztowała 40 mln zł.

BISKUP MAREK SOLARCZYK OBJĄŁ DIECEZJĘ RADOMSKĄ

Wszystko jest możliwe dla tego kto wierzy – to pasterskie zawołanie biskupa Marka Solarczyka którego ingres odbył się w bazylice katedralnej w Radomiu.

27.01.2021 Radom. Ingres biskupa Marka Solarczyka do katedry radomskiej. Na zdjęciu: biskup Marek Solarczyk / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W homilii biskup wskazał na wielkie dziedzictwa wiary, które w diecezji radomskiej było przekazywane przez całe pokolenia.

Biskup nawiązał także do spotkania papieża Franciszka z młodymi podczas którego papież przypomniał że są oni wezwani już teraz a nie w przyszłości.

NIE ŻYJE PODPUŁKOWNIK TADEUSZ BARAŃSKI PS. TATAR

W wieku 96 lat zmarł podpułkownik Tadeusz Barański ps. Tatar – żołnierz m.in. Ponurego i Nurta.  Ostatni raz odwiedził ziemię świętokrzyską we wrześniu 2020 roku podczas uroczystości  na Wykusie.

 ppłk Tadeusz Barański

Pogrzeb Tadeusza Barańskiego odbył się w Łodzi.   

LAPTOPY OD SŁUCHACZY RADIA KIELCE POWĘDROWAŁY DO DZIECI

14 laptopów kupionych dzięki wpłatom naszych słuchaczy w akcji Radia Kielce „Choinka pod choinkę” trafiło do dzieci.

 14.01.2021 Kielce. Akcja Radia Kielce

Jeden z nich dotarł do rodziny państwa Agnieszki i Jacka z Kielc, którzy mają trzech synów. 15-letniego Kacpra, 10-letniego Filipa i 5-letniego Kamila. Najmłodszy chodzi do przedszkola, a starsi uczą się zdalnie.

DZIECI WRÓCIŁY DO SZKÓŁ

Ponad 30 tysięcy uczniów klas 1-3  w województwie świętokrzyskim po miesiącach przerwy wróciło do nauki stacjonarnej.

18.01.2020. Kielce. Szkoła Podstawowa nr 13. Na zdjęciu: Katarzyna Haba wraz ze swoim synem Oskarem / Daniel Lenart / Radio Kielce

Rodzice, którzy przyprowadzili maluchy do szkoły byli zadowoleni, że dzieci mogły wrócić do szkoły.

W BAŁTOWIE ZAWALIŁ SIĘ DACH NAD LODOWISKIEM

W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym zawalił się dach namiotu nad lodowiskiem. Przyczyna było nagromadzenie się śniegu powiedział  brygadier Paweł Borek z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

30.01.2021. Bałtów. Zawalona część dachu nad lodowiskiem / KP PSP Ostrowiec Świętokrzyski

Prokuratura do dzisiaj prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

 

LUTY 2021

W lutym, w województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczęły się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19.

W naszym regionie, iniekcji zdecydowało się poddać 8 tys. pedagogów, czyli około 60 proc. wszystkich z tej grupy zawodowej – informował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Nauczyciele przyjmowali preparat firmy AstraZeneca.

16.02.2021. Kielce. Szczepienie nauczycieli i pracowników żłobków / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

UMOWA PODPISANA. WKRÓTCE BUDOWA KOLEJNEGO ODCINKA S7

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w Miechowie umowę z wykonawcą projektu budowy kolejnego odcinka ekspresowej „siódemki”, między granica województwa świętokrzyskiego i Miechowem. Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ta trasa to jeden z priorytetów na drogowej mapie Polski.

Odcinek Miechów – Szczepanowice ma powstać w ciągu trzech lat.

PIOTR WAWRZYK NIE BĘDZIE RZECZNIKIEM PRAW OBYWATELSKICH

Senat nie wyraził zgody na powołanie świętokrzyskiego posła Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Parlamentarzysta powiedział po głosowaniu, że prawa obywateli przegrały z prawami partyjnymi.

Decyzja Senatu oznaczała, że procedurę wyboru rzecznika trzeba było rozpocząć od nowa.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych / Robert Felczak / Radio Kielce

PREZYDENCKI ORDER DLA NAJSTARSZEGO MIESZKAŃCA WOJEWÓDZTWA

Prezydent Andrzej Duda przyznał majorowi Leonowi Kalecie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Najstarszy oficer Wojska Polskiego i najstarszy mieszkaniec regionu, obchodził 109. Urodziny. Jubilat podkreślał, że cieszy się z tego, że doczekał pięknej wolnej Polski.

Jubilata odwiedzili przedstawiciele wojska oraz Szlachetnej Paczki.

LUDZIE NIE MOGĄ UWIERZYĆ W TO, CO SIĘ STAŁO

Mieszkańcy Wełnina w gminie Solec-Zdrój wstrząśnięci makabrycznym odkryciem w ich miejscowości. Wśród krzaków i drzew w przysiółku Dąbrówka znaleziono zakopane ciało noworodka.

Postępowanie prowadzono w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

ZMARŁ GRIGOR SZAGINIAN, RADNY SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTORZYSKIEGO

W lutym zmarł Grigor Szaginian, pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego polityk i lekarz psychiatra. Przez wiele lat był związany z Platformą Obywatelską. Przez trzy kadencje zasiadał w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Grigor Szaginian miał 63 lata.

Grigor Szaginian / Radio Kielce

 

MARZEC 2021

W marcu w Kielcach otwarto nową siedzibę szpitala MSWiA przy ul. Wojska Polskiego. To największa inwestycja medyczna resortu, budowana od 2017 roku.

Wojewoda Zbigniew Koniusz zwracał uwagę, że znacznie powiększyła ofertę usług medycznych w regionie.

Pierwszych pacjentów z ulicy Ogrodowej przeniesiono w połowie miesiąca

PIERWSI PACJENCI W SZPITALU TYMCZASOWYM

Także w marcu działalność rozpoczął szpital tymczasowy w Targach Kielce.

Początkowo udostępniono 56 łóżek covidowych. 

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA W RUDZIE STRAWCZYŃSKIEJ

W marcu prezydent Andrzej Duda odwiedził świętokrzyskie i gościł w firmie Defro w Rudzie Strawczyńskiej.

Celem wizyty było docenienie polskiego, nowoczesnego sektora produkcji przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych

BISKUP MARIAN FLORCZYK WSRÓD LAUREATÓW NAGRODY MIASTA KIELCE

Po raz 26 wręczono Nagrody Miasta Kielce. Wśród laureatów znalazł się m.in. biskup Marian Florczyk.

– To radość i zobowiązanie – mówił o wyróżnieniu

POSEŁ LIPIEC W RADZIE DORADCÓW POLITYCZNYCH PREMIERA

Poseł Krzysztof Lipiec został powołany w skład Rady Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów.

03.03.2021 Powołanie Rady Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Celem jest doradzanie premierowi w bieżących sprawach, by wypracować najlepsze dla Polski programy przed wyborami w 2023 roku.

ANDRZEJ PRUŚ REPREZENTANTEM POLSKICH SAMORZĄDOWCÓW W STRASBURGU

Z kolei Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego został członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy.

Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego / Karol Żak / Radio Kielce

To instytucja doradcza Rady Europy. Kadencja trwa 2 lata.

NAUKOWCY Z KIELC NA PRESTIŻOWEJ LIŚCIE UNIWERSYTETU STANFORDA

Prof. Agnieszka Gałuszka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i prof. Marian Gorzałczany z Politechniki Świętokrzyskiej znaleźli się wśród najbardziej wpływowych badaczy na świecie – ich nazwiska znalazły się na liście najczęściej cytowanych naukowców wg Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych.

Politechnika Świętokrzyska / UJK / Radio Kielce

MAN WYPRODUKUJE AUTOBUSY DLA STARACHOWIC. UMOWA PODPISANA

Starachowice podpisały w marcu umowę z firmą MAN na produkcję 20 ekologicznych autobusów, napędzanych sprężonym gazem ziemnym.

Prezydent Marek Materek podkreślał, że autobusy powstaną w starachowickim zakładzie. Zakup autobusów to część projektu wartego 130 mln zł.

WYRUSZYLI PO RAZ SZÓSTY Z KIELC NA ŚWIĘTY KRZYŻ

Po raz szósty z Kielc na Święty Krzyż wyruszyła Nocna Droga Krzyżowa. Wzięło w niej udział prawie 150 osób – mówił ks. Stanisław Lodziński, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Rok wcześniej podobne wydarzenia się nie odbyły z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 

KWIECIEŃ 2021

W kwietniu związkowcy starachowickiego MAN-a rozpoczęli akcję protestacyjną, domagając się podwyżek płac i wiążących rozmów z zarządem firmy.

Na terenie zakładu pojawiły się plakaty z żądaniami wyższych pensji. Solidarność nie wykluczyła zaostrzenia akcji – poinformował przewodniczący związku w MAN Bus, Jan Seweryn. Związkowcy od stycznia domagali się podwyżek o 200 zł. O swoich żądaniach poinformowali centralę firmy w Monachium.

07.04.2021. Starachowice. Akcja protestacyjna związków zawodowych w MAN Bus / Facebook/NSZZ

PIERWSZY PUNKT DRIVE-THRU FUNKCJONUJE JUŻ W PODZAMCZU

Przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim powstał pierwszy w Polsce punkt szczepień typu drive-thru prowadzony przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Codziennie szczepionych jest ponad sto osób.

W punkcie w Podzamczu, oprócz żołnierzy pracują także pielęgniarki i ratownicy medyczni.   

LUDZKA PRÓŻNOŚĆ I PRZEWROTNOŚĆ KARMIONA PYCHĄ NIE COFNĘŁA SIĘ PRZED NICZYM [HOMILIA]

– Człowiek dokonuje w życiu niejednokrotnie złych wyborów, a wynika to przede wszystkim z jego niedojrzałej wiary w Jezusa Chrystusa – mówił biskup Jan Piotrowski podczas uroczystej rezurekcji w bazylice katedralnej.

Z kolei biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w homilii wielkanocnej nawiązał do czasów prześladowań Chrystusa i jego uczniów. Mówił, że także w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z nieludzką niesprawiedliwością i okrucieństwem. Msze odbywały się w reżimie sanitarnym, ze względu na pandemię.

WIEMY, KTO BĘDZIE DYREKTOREM SANDOMIERSKIEGO MUZEUM

Dr Mikołaj Getka-Kenig, pracownik Polskiej Akademii Nauk wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Komisja zarekomendowała go burmistrzowi miasta. Nowy dyrektor powiedział, że placówka zaangażuje się w starania o wpisanie królewskiego miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Poprzedni szef sandomierskiego muzeum, Dominik Płaza zrezygnował ze stanowiska, gdy wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Archeologicznego w Łodzi. 

Na zdjęciu: dr Mikołaj Getka-Kenig / Urząd Miejski w Sandomierzu

BYŁY WÓJT PIEKOSZOWA SKAZANY. TYM RAZEM ZA ODPADY Z AGROMY

Rok i 10 miesięcy więzienia – to wyrok w sprawie Tadeusza D., byłego wójta Piekoszowa. Został skazany za nieodpowiednie składowanie odpadów na terenie dawnej Agromy w Kielcach. Były samorządowiec musi także wpłacić 50 tysięcy złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Sędzia Bożena Kotwa-Surowska podkreśliła, że na składowisku nagromadzonych było dużo niebezpiecznych odpadów.

Oskarżony nie stawił się na rozprawie. Wyrok nie jest prawomocny.

29.04.2021 Kielce. Ogłoszenie wyroku w sprawie byłego wójta Piekoszowa / Monika Miller / Radio Kielce

RÓŻYCKI I KUBIEC NIE SĄ JUŻ ZASTĘPCAMI PREZYDENTA KIELC

Marcin Różycki i Arkadiusz Kubiec odwołani z funkcji wiceprezydentów. Zmiany w ratuszu ogłosił prezydent Bogdan Wenta. Jego decyzja zdziwiła radnych. Zdaniem wiceprzewodniczącego rady, Jarosława Karysia – nic nie wskazywało na takie roszady.

Przewodniczący gremium Kamil Suchański ma wątpliwości, czy te osoby będą mogły realizować swoją wizję rozwoju miasta. 

Miejsce odwołanych zastępców zajęli: Agata Wojda, która będzie sprawować nadzór nad komunikacją i transportem oraz gospodarką komunalną i ochroną środowiska, a także Marcin Chłodnicki, który zajmował się będzie edukacją, kulturą, sportem i turystyką.

Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Różycki i Arkadiusz Kubiec - zastępcy prezydenta Kielc / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

 

MAJ 2021

W maju w Kielcach odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim uroczyście wciągnięto flagę na maszt, a w Kościele Garnizonowym została odprawiona Msza za ojczyznę.

02.05.2021 Kielce. Święto Flagi / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W mijającym roku przypadła też 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

– Czy bliższe są nam ideały twórców Konstytucji z 1791 roku, czy też tych, którzy poszli drogą Targowicy? – pytał senator Krzysztof Słoń.

Przed pomnikiem Stanisława Staszica w kieleckim Parku Miejskim złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI

Około 10 tys. absolwentów szkół średnich w regionie przystąpiło do egzaminu dojrzałości. Na abiturientów z gratulacjami czekał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawiły się Lalka Bolesława Prusa i Ziemia Obiecana Władysława Reymonta.

04.05.2021 Kielce. Zespół Szkół Elektrycznych. Matura z języka polskiego / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

GROŹNY WYPADEK

W maju doszło też do groźnego wypadku, spowodowanego na al. Solidarności w Kielcach przez pijanego kierowcę TIR-a. Uszkodzonych zostało pięć samochodów, w tym dwa ciężarowe. Ruch w mieście przez kilka godzin był sparaliżowany. Sprawca miał 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

W maju obchodziliśmy także 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Przypomniał o tym dźwięk syren, który zabrzmiał w samo południe.

PRZEDSTAWIENIE PROGRAMU POLSKI ŁAD

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program Polski Ład, który ma wyprowadzić Polskę z trudnej sytuacji po pandemii poprzez zwiększenie nakładów na zdrowie, infrastrukturę i szkoły, a także finansowe wsparcie polskich rodzin i zmiany w systemie podatkowym

– „Polski Ład” to kompleksowy program rozwoju kraju, obejmujący całokształt naszego funkcjonowania – ocenia poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Program jest podzielony na 10 obszarów tematycznych.

 

CZERWIEC 2021

To kamień węgielny pod przyszły dynamiczny rozwój województwa świętokrzyskiego i całej Polski – powiedział w czerwcu wicepremier Jarosław Gowin na placu budowy kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach.

Minister rozwoju, pracy i technologii uczestniczył w uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego pod inwestycję.

Profesor Jacek Semaniak, prezes GUM zaznaczył że świętokrzyski kampus to nie tylko mury i nowoczesna aparatura ale również naukowcy. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w 2023 roku. 

OSTATNI PACJENT OPUŚCIŁ SZPITAL TYMCZASOWY

31.05.2021. Kielce. Ostatni pacjent opuścił szpital tymczasowy / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W czerwcu ostatni pacjent opuścił szpital tymczasowy, który przez kilka miesięcy funkcjonował w halach Targów Kielce. W szczycie zachorowań było tam przygotowanych ponad 100 łóżek –  przypomniał Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala wojewódzkiego.

Sprzęt medyczny, który służył chorym został przekazany dla szpitali w całym regionie.

ZMIANA NA STANOWISKU PRZEWODNICZĄCEGO KIELECKIEJ RADY MIASTA

22.04.2021. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Kamil Suchański - przewodniczący Rady Miasta Kielce / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kamil Suchański został odwołany z funkcji przewodniczącego kieleckiej rady miasta. Jak stwierdził podczas obrad, radni zamiast zajmować się jego osobą powinni skupić się na rozwiązaniu faktycznych problemów miasta: zadłużeniu, czy braku terenów inwestycyjnych.

16.12.2021. Kielce. Sesja rady miasta. Na zdjęciu: Jarosław Karyś - przewodniczący rady miasta / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Nowym przewodniczącym został Jarosław Karyś z klubu PiS.

Jarosław Karyś zaprzeczył, by możliwa była koalicja PiS z klubem prezydenta Bogdana Wenty, Projekt Wspólne Kielce ze względu na różnice światopoglądowe.

POZNALIŚMY LAUREATÓW KONKURSU „JAWOR – U ŹRÓDEŁ KULTURY”

20.06.2021. Tokarnia. „Jawor u źródeł kultury”. Wręczenie nagród. Na zdjęciu (od lewej): Janusz Knap - prezes Radia Kielce, Dariusz Adamczyk - laureat w kategorii „Solista lub instrumentalista”, Lucyna Gozdek - artystka, Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Krzysztof Słoń - senator PiS / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nagrodzeni zostali laureaci konkursu Radia Kielce „Jawor – u źródeł kultury”. Najlepszym solistą okazał się Dariusz Adamczyk. Nagrodę otrzymała także kapela z Rykoszyna oraz zespół Jaworzanki.

Jak przyznała kierownik grupy Grażyna Grudziecka – ta nagroda potwierdza, że próby i wytrwała praca przynoszą efekty.

Z kolei w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa Jawor trafił do Włodzimierza Ciszka, a animatorem kultury 2020 roku została Wiesława Kulińska.

PUŁKOWNIK PIOTR HAŁYS NOWYM DOWÓDCĄ ŚWIĘTOKRZYSKIEJ BRYGADY WOT

21.06.2021. Kielce. Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na zdjęciu: płk. Piotr Hałys - Dowódca ŚBOT, / ppor. Daniel Woś / ŚBOT

Świętokrzyska Brygada WOT ma nowego dowódcę. Pułkownika Grzegorza Motaka zastąpił  pułkownik Piotr Hałys. Nowy szef brygady jest absolwentem Wyższej szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Czterokrotnie pełnił funkcję poza granicami kraju  w Iraku i Afganistanie.

GWAŁTOWNE DESZCZE I BURZE NAWIEDZIŁY POŁUDNIE REGIONU

24.06.2021. Skalbmierz. Zalane miasto / Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu

Jedną z miejscowości, które ucierpiały najbardziej był Skalbmierz. Intensywny deszcz spowodował wiele podtopień.

Kataklizm nawiedził także gminę Działoszyce. Mieszkańcy, którzy ponieśli straty otrzymali pomoc finansową w wysokości 6 tys zł.

 

LIPIEC 2021

W lipcu w Michniowie odbyły się centralne obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Były połączone z otwarciem Mauzoleum upamiętniającego ponad 800 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców. 

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony jest w rocznicę pacyfikacji Michniowa, gdzie w ciągu dwóch dni Niemcy wymordowali 204 osoby za pomoc partyzantom

CO CZWARTY MATURZYSTA NIE ZDAŁ EGZAMINU DOJRZAŁOŚCI

Co czwarty maturzysta z naszego województwa nie zdał egzaminu dojrzałości.

04.05.2021 Kielce. Zespół Szkół Elektrycznych. Matura z języka polskiego / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty mówi, że w naszym regionie zdawalność była zbliżona do średniej krajowej i wyniosła 74.5 proc.

PRZEZ KIELCE PRZESZEDŁ MARSZ PAMIĘCI

Marszem Pamięci uczczono 75. rocznicę pogromu kieleckiego. Michael Schudrich, naczelny rabin Polski podkreślił, że była to tragedia wszystkich mieszkańców Kielc.

W wydarzeniach sprzed 75. lat zginęło 40 osób, a 35 zostało rannych.

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO – WIEMY NA CO ZOSTANĄ WYDANE UNIJNE ŚRODKI

Zarząd województwa świętokrzyskiego zatwierdził listę 44 strategicznych projektów, które mają zostać zrealizowane dzięki dofinansowaniu unijnemu w ciągu kolejnych siedmiu lat. Najważniejszym ma być II etap budowy kampusu Głównego Urzędu Miar.

15.09.2020. Kielce. Konferencja podsumowująca posiedzenie komitetu monitorującego RPO. Na zdjęciu (od lewej): Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wśród inwestycji strategicznych są też obwodnice Klimontowa, Nowego Korczyna i Kazimierzy Wielkiej

ELŻBIETA ŚRENIAWSKA W ZARZĄDZIE MESKO

W lipcu nastąpiły zmiany we władzach skarżyskiej spółki MESKO. W skład rady nadzorczej powołano Elżbietę Śreniawską, która została prezesem zarządu.

Kielce. 25.10.2019. Podpisanie umów na projekty edukacyjne i zdrowotne. Na zdjęciu: Elżbieta Śreniawska - Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Elżbieta Średniawska była wcześniej prezesem MPK w Kielcach. 

DRUGIE ŻYCIE SZPITALA TYMCZASOWEGO 

Sprzęt ze Szpitala Tymczasowego w Targach Kielce oficjalnie przekazany do pozostałych lecznic w regionie.

Dzięki temu, aparatura o wartości 18 mln zł służy pacjentom w całym województwie. W szpitalu tymczasowym zatrudnionych było 329 osób, w tym 60-oro lekarzy.

NIE ŻYJE BYŁY WOJEWODA KIELECKI

W lipcu, w wieku 81 lat, zmarł Zygmunt Szopa, były wojewoda kielecki. Waldemar Pawlak, były premier, prezes Zarządu OSP podkreślił rolę druha, rycerza św. Floriana, jaką pełnił Zygmunt Szopa.

Zygmunt Szopa / Józef Szczepańczyk/Facebook 

„TARZAN” SPOCZĄŁ WŚRÓD SWOICH ŻOŁNIERZY

Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” po 70 latach od pogrzebu w Stanach Zjednoczonych spoczął wśród swoich żołnierzy na cmentarzu w Ćmielowie.

W uroczystości uczestniczył Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

RODZINA I NAJBLIŻSZI POŻEGNALI „RADOSKÓRA”

W lipcu pożegnaliśmy też znanego kieleckiego rapera Radosława „Radoskóra” Kobusa.

01.07.2021. Kielce. Pogrzeb Radosława Kobusa „Radoskóra” / Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Był jednym z pionierów hiphopu w Polsce, współzałożycielem kieleckiego zespołu Wzgórze Ya-Pa-3. Miał 45 lat. 

NAGRODY NA FINAŁ SEZONU. PLEBISCYT „O DZIKĄ RÓŻĘ” ROZSTRZYGNIĘTY

Anna Antoniewicz, Wojciech Niemczyk i „Klątwa rodziny Kennedych” w reżyserii Wiktora Rubina – zwyciężyli w 29. Plebiscycie Publiczności „O Dziką Różę” Teatru im. Stefana Żeromskiego.

 Z kolei dziennikarze za najlepszy spektakl uznali „Lorettę”. 

KONCERT CHOPINOWSKI OTWORZYŁ 27. EDYCJĘ FESTIWALU KRYSTYNY JAMROZ

W lipcu odbył się też 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Na koncercie inauguracyjnym byli bliscy patronki festiwalu: mąż – Sergiusz Mikulicz, a także córka Krystyna z mężem Henrykiem Kuźniakiem.

Koncert inauguracyjny był poświęcony Chopinowi.

 

SIERPIEŃ 2021

W sierpniu, nasz region odwiedził minister finansów Tadeusz Kościński. Podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim stwierdził, że polski budżet łagodnie przechodzi przez okres recesji, spowodowany pandemią koronawirusa.

Rząd wprowadził zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, a także obniżył podatek CIT dla przedsiębiorców. Minister dodał, że korzystne rozwiązania podatkowe niesie za sobą także Polski Ład. 

Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie zakłada wypłatę w sumie 12 tys. zł, na drugie i kolejne dziecko.

18.08.2021. Ostrowiec Św. Na zdjęciu: Tadeusz Kościński - minister finansów / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

TO BYŁ DOBRY DZIEŃ DLA STADNINY KONI W MICHAŁOWIE

Około 5 mln zł osiągnęła stadnina w Michałowie za siedem sprzedanych koni podczas aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Najwyższą cenę uzyskała klacz Emandorrisa sprzedana do Kataru oraz ogier Equator, który trafi do Arabii Saudyjskiej. Za oba konie zapłacono po 450 tys. euro. 

Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych podkreśla, że w sumie za wszystkie polskie konie wystawione podczas aukcji uzyskano 1,6 mln euro, co jest świetnym wynikiem.

Także niedzielny czempionat przyniósł michałowskiej stadninie wiele sukcesów. Zaprezentowane konie zdobyły 7 medali. Triumfowała klacz Palanga, która została Najlepszym Koniem Pokazu oraz Narodową Czempionką klaczy starszych.

W Pride of Poland 2021 prawdziwą gwiazdą jest ogier z Michałowa Equator (na zdjęciu) / Glenn Jacobs / facebook.com/skmichalow

KADRÓWKA DOTARŁA DO CELU. W TYM ROKU BYŁO WYJĄTKOWO TRUDNO

Uczestnicy 56. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończyli tygodniową wędrówkę na Placu Wolności w Kielcach. Piechurzy wyszli z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia. Coroczny marsz upamiętnia oddziały Józefa Piłsudskiego, które w 1914 roku wyruszyły do zaboru rosyjskiego. 

Dionizy Krawczyński, komendant marszu przyznał, że trud wyprawy nie przysłonił idei kadrówki.

Piechurom towarzyszył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przez wiele lat dowodził kadrówką.

Marsz oficjalnie zakończył się przed Pałacem Biskupów Krakowskich. Tam uczestnicy usłyszeli ostatni w tym roku rozkaz.

SANDOMIERZANIE POŻEGNALI PROFESORA ANDRZEJA SCHINZLA

W sandomierskiej bazylice katedralnej pożegnano wybitnego naukowca i absolwenta Collegium Gostomianum prof. Andrzeja Schinzla. Mszę żałobną odprawił biskup Edward Frankowski. Przypomniał, że profesor był człowiekiem oddanym zarówno nauce, jak i Bogu.

Andrzej Schinzel był znany w środowisku matematyków na całym świecie. Opublikował ponad 200 prac naukowych, zajmował się teorią liczb. Był Członkiem Polskiej Akademii Nauk, Honorowym Obywatelem Sandomierza.

OSTATNIE POŻEGNANIE MIRY BIELECKIEJ

Rodzina i przyjaciele pożegnali Mirę Bielecką. Dziennikarka i była prezes Radia Kielce zmarła w wieku 75 lat. Z rozgłośnią związana była od 1969 do 2002 roku.

Maria Bednarska, wieloletnia dziennikarka Radia Kielce wspomina Mirę Bielecką jako życzliwego człowieka i dobrą szefową.  

W imieniu naszej rozgłośni, wieniec złożył prezes Janusz Knap. Mira Bielecka została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie. 

SOLEC-ZDRÓJ POD WODĄ

Dwie, przepływające przez Solec-Zdrój rzeki: Rzoska i Struga Zborowska wystąpiły z brzegów. Woda wdarła się do części gospodarstw, domów, a także do uzdrowiska – mówi wójt Adam Pałys.

Po kilku dniach woda opadła i nie zagrażała już mieszkańcom Solca-Zdroju. Jednak w przypadku obfitych opadów, niebezpieczeństwo może powrócić.

NOWA PREZES MPK RENATA GRUSZCZYŃSKA: TO POWAŻNA ŻYCIOWA ZMIANA

Renata Gruszczyńska została nową prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Dotychczasowa komendant Straży Miejskiej podkreśla, że wybór na to stanowisko to dla niej najważniejsze wyzwanie w zawodowej karierze. 

Głównymi zadaniami dla nowej prezes MPK będą m.in. poprawa jakości świadczonych usług, sukcesywna wymiana taboru i obchody 70. rocznicy istnienia spółki.

Wybór prezesa miejskiego przewoźnika był konieczny po tym, gdy ze stanowiska zrezygnowała Elżbieta Śreniawska, która tę funkcję pełniła przez 14 ostatnich lat.

18.08.2021. Kielce. Renata Gruszczyńska - nowa prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

 

WRZESIEŃ 2021

We wrześniu wyjątkowe uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Jego członkowie o godzinie 4.47, w godzinę rozpoczęcia wojny spotkali się na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach, przy pomniku Żołnierzy Września 1939 roku. Senator Krzysztof Słoń przypomniał, jak straszliwe były konsekwencje niemieckiej agresji.

TARGI OBRONNE W KIELCACH

W halach Targów Kielce odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dostarczenie wojsku zestawów rakietowe krótkiego zasięgu w ramach programu NAREW. Przy podpisaniu umowy był obecny prezydent Andrzej Duda.

Na targach podpisano też umowy na dostarczenie systemu symulacji pola walki oraz wozów bojowych Rosomak dla wojsk chemicznych.

TRAGEDIA W MESKO

W skarżyskim zakładzie MESKO doszło we wrześniu do tragicznego wypadku. W wyniku wybuchu w suszarni spłonek do amunicji zginęła 41-letnia kobieta. W MESKO powołano wewnętrzną komisję techniczną, mającą wyjaśnić przyczyny tragicznego zdarzenia.

08.09.2021. Skarżysko-Kamienna. Zakłady MESKO / Anna Głąb / Radio Kielce

OSTATNIE POŻEGNANIE WIESŁAWA GOŁASA

Również w tym miesiącu pożegnaliśmy pochodzącego z Kielc Wiesława Gołasa, jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcy ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przypomniał, że aktor w młodości, jako harcerz Szarych Szeregów, był jednym z tych, którzy dawali się okupantowi we znaki.

Wiesław Gołas spoczął na Starych Powązkach w Warszawie.

ROCZNICA SOWIECKIEJ NAPAŚCI NA POLSKĘ

Z kolei w 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę kieleckie środowiska patriotyczne zorganizowały uroczystości upamiętniające tragiczne zdarzenia które zapoczątkowały „Golgotę Wschodu” dla mieszkańców II Rzeczpospolitej. Przed pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach oraz przed Pomnikiem Katyńskim złożono wieńce i zapalono znicze. 

 

PAŹDZIERNIK 2021

W październiku premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji samorządowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Prawie 980 milionów złotych trafi do regionu świętokrzyskiego.

MILIARD ZŁOTYCH DLA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO Z POLSKIEGO ŁADU

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że pieniądze zostały rozdzielone bez patrzenia na barwy polityczne i szyldy partyjne.

Zbigniew Koniusz porównał wsparcie Polskiego Ładu do planu odbudowy gospodarki europejskiej po II wojnie światowej, czyli Planu Marshalla.

 KRZYŻ MOROWY STANĄŁ NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

24.10.2021. Święty Krzyż. Krzyż morowy stanął u stóp bazyliki. Na zdjęciu: Krzysztof Nitkiewicz - biskup sandomierski / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

6-metrowy krzyż morowy stanął po prawej stronie od głównego wejścia do klasztoru na świętym Krzyżu. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz państwowych.

Szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec stwierdził, że krzyż morowy może być przestrogą i przykładem na to, że potrafimy stawiać czoła wyzwaniom.

Homilię podczas uroczystej Mszy Świętej wygłosił biskup sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz. Podkreślił w niej rolę krzyża, który oświetla nasze życie.

 JUBILEUSZ 850-LECIA KIELECKIEJ KATEDRY

02.10.2021. Kielce. Msza św. z okazji 850-lecia Bazyliki Katedralnej. Na zdjęciu (w środku): abp Salvatore Penacchio - nuncjusz apostolski / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Nuncjusz Apostolski, arcybiskup Salvatore Penacchio przewodniczył mszy świętej na zakończenie jubileuszu 850-lecia kieleckiej bazyliki katedralnej. Przesłanie do zgromadzonych skierował także papież Franciszek. Jego słowa odczytał biskup Marian Florczyk. Niech to wydarzenie które upamiętnia dzieje katedry ożywi w wiernych pragnienie trwania w wierze ojców – cytował list papieża.

Uroczystościom towarzyszyło także otwarcie wystawy „Splendor Cathedralis”, na której zaprezentowano m.in. eksponaty ze skarbca katedry. Biskup kielecki, Jan Piotrowski mówi, że wystawa jest pokazaniem prawdy historycznej i ludzi, którzy mieli duży wpływ na to jak dziś wygląda świątynia.

W bazylice Najświętszej Marii Panny w Kielcach znajduje się miedzy innymi kielecki antyfonarz z roku 1372, jeden z najstarszych liturgicznych rękopisów, z tekstem pierwszego hymnu Polski, czyli Gaude Mater Polonia.

SZYBCIEJ DOJEDZIEMY DO KRAKOWA

04.10.2021. Widoma. Uroczyste otwarcie kolejnego odcinka trasy S7. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Duda - prezydent RP, Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Otwarto ponad 13-kilometrowy odcinek drogi S7 ze Szczepanowic do Widomej w województwie małopolskim. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że do końca 2023 roku będziemy mogli przejechać ekspresową siódemką z Krakowa do Warszawy i dalej w kierunku Gdańska.

Budowa drogi S7 na odcinku Widoma – Szczepanowice trwała dwa lata. 

 NIE ŻYJE ZBIGNIEW PACELT

Na zdjęciu: Zbigniew Pacelt / Wojciech Habdas / Radio Kielce

W wieku 70 lat, zmarł nagle ostrowczanin Zbigniew Pacelt, znakomity polski sportowiec, olimpijczyk i polityk, poseł na Sejm trzech kadencji. Ze Zbigniewem Paceltem, często spotykał się duszpasterz polskich sportowców, biskup Marian Florczyk.

Zbigniew Pacelt w latach 2007- 2008 był wiceministrem sportu i turystyki.

 ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II PATRONEM STASZOWA

16.10.2021. Staszów. Uroczysta sesja rady miasta. Na zdjęciu (od lewej): biskup Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej i Leszek Kopeć - burmistrz Staszowa / Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta. W uroczystej sesji uczestniczyli m.in. świętokrzyscy parlamentarzyści, władze województwa, duchowieństwo oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji. Minister Michał Cieślak powiedział, że to szczególne wydarzenie dla staszowian. 

  

Po uroczystej sesji zebrani przeszli do Sanktuarium św. Jana Pawła II na mszę świętą pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

ANNA KRUPKA CZŁONKIEM ZARZĄDU ŚWIATOWEJ AGENCJI ANTYDOPINGOWEJ

22.06.2020. Kielce. Na zdjęciu: poseł Anna Krupka - wiceminister sportu / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wiceminister kultury dziedzictwa narodowego i sportu, Anna Krupka została członkiem zarządu Światowej Agencji Antydopingowej. Świętokrzyska parlamentarzystka została wybrana przez Radę Unii Europejskiej. Anna Krupka podkreśla, że obecność w światowych strukturach instytucji dbającej o czystość w sporcie jest dla niej wielkim wyróżnieniem.

Anna Krupka objęta także funkcję sekretarza stanu  w reaktywowanym Ministerstwie Sportu.   Do tej pory pełniła ona podobną funkcję w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 LEKARZE Z SOR SZPITALA KIELECKIEGO GROŻĄ ZŁOŻENIEM WYPOWIEDZEŃ

Szpital Kielecki św. Aleksandra. Szpitalny Oddział Ratunkowy / Patryk Cudzik / Radio Kielce

Lekarze ze szpitalnego oddziału ratunkowego w Szpitalu Kieleckim zapowiedzieli złożenie wypowiedzeń z pracy, jeżeli nie będą zarabiać tyle samo, co ich koledzy z SOR-u w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Agnieszka Nawrot, pełnomocnik zarządu Szpitala Kieleckiego informuje, że na razie oddział pracuje bez zmian i przyjmuje pacjentów.

W Szpitalu Kieleckim stawka godzinowa na SOR to 150 złotych.

POMNIK MATKI POLKI SYBIRACZKI STANĄŁ W KIELCACH

23.10.2021 Kielce. Skwer Pamięci Ofiar Katynia. Uroczystości na  odsłonięcia pomnika Matki Polki Sybiraczki. Na zdjęciu od lewej: sybiracy - Halina Rutecka, Stanisław Wierzbicki, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk i sybirak Jan Masternak / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia został odsłonięty pomnik Matki Polki Sybiraczki.

Wykonana z brązu rzeźba Matki Polki Sybiraczki, autorstwa Sławomira Micka, przedstawia matkę z małym dzieckiem na ręku oraz stojącym, przytulonym do niej kilkuletnim synem trzymającym tobołek w ręku.

 

LISTOPAD 2021

W uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu na Piaskach w Kielcach biskup kielecki Jan Piotrowski apelował, aby nie obawiać się świętości.

Zauważył, że charakter święta obchodzonego 1 listopada ulega zmianie.

 

W tych dniach na wielu nekropoliach w regionie zorganizowano zbiórki na ratowanie cennych nagrobków. Po raz 29. Odbyła się ona także w Kielcach

ZBIGNIEW KONIUSZ: POLSKA JEST JEDNA I TO OD NAS ZALEŻY, CZY USZANUJEMY TĘ MATKĘ

Podczas obchodów Święta Niepodległości wojewoda Zbigniew Koniusz pozdrowił wszystkich żołnierzy i przedstawicieli innych służb mundurowych broniących wschodniej granicy naszego kraju.

11.11.2021. Kielce. Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

– Możemy dziś podziękować tym, którzy wywalczyli nam wolność i tym, którzy teraz o nią walczą – mówił. 

Z kolei Biskup Jan Piotrowski podkreślał, że tam gdzie ze szkół, rodzin, uniwersytetów i instytucji wyrzuca się Boga, pojawia się niebywały chaos, czego dziś jesteśmy świadkami.

MESKO. PIP PRZEDSTAWIŁ PRZYCZYNY ŚMIERTELNEGO WYPADKU

Rutyna, zaniedbania techniczno-organizacyjne i niedotrzymanie parametrów procesów technologicznych – Państwowa Inspekcja Pracy wskazała przyczyny śmiertelnego wypadku, do jakiego doszło we wrześniu w skarżyskich zakładach Mesko.

08.09.2021. Skarżysko-Kamienna. Zakłady MESKO / Anna Głąb / Radio Kielce

Zginęła 41-letnia kobieta.

TRAGICZNY W SKUTKACH POŻAR. NIE ŻYJE DWÓJKA DZIECI 

Dwoje dzieci straciło życie w pożarze, do którego doszło przy ulicy 1 Maja we Włoszczowie. To niewyobrażalna tragedia – mówili o śmierci 6-letniego Alana i 5-letniego Szymona mieszkańcy miasta.

Przyczyną śmierci chłopców było ostre zatrucie tlenkiem węgla. 

POŻEGNALIŚMY LEGENDY RADIA KIELCE – WIESŁAWA WÓJCIKIEWICZA I ROBERTA KAŁUŻĘ

W listopadzie pożegnaliśmy naszych dwóch radiowych kolegów – Wiesława Wójcikiewicza, wieloletniego dyrektora technicznego w Polskim Radiu Kielce oraz Roberta Kałużę, znakomitego dziennikarza.

Prezes Radia Kielce Janusz Knap mówił, że Wiesław Wójciewicz, był dla wielu radiowców w Polsce legendą.

Robert Kałuża pracował w Radiu Kielce ponad 25 lat. Jego żona Ania w czasie uroczystości pogrzebowych dziękowała „Armii Aniołów Stróżów”, którzy wspierali rodzinę w walce z chorobą Roberta.

TO BYŁ WYBITNY SAMORZĄDOWIEC. TŁUMY POŻEGNAŁY BURMISTRZA POŁAŃCA 

Z kolei w Połańcu tłumy mieszkańców żegnały nagle zmarłego burmistrza Jacka Tarnowskiego. Całym życiem potwierdzał swoje przywiązanie do Połańca – wspominał marszałek województwa Andrzej Bętkowski

Jacek Tarnowski miał 54 lata.

TO JUŻ PEWNE, WZROSNĄ PODATKI

Kielecka Rada Miasta przyjęła projekt uchwały o podwyżce podatków od nieruchomości, przedstawiony przez prezydenta Bogdana Wentę. To oznacza, że od początku nowego roku stawki wzrosną średnio o 7 proc.

04.11.2021. Kielce. Sesja rady miasta / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni mówił, że ta decyzja obciąży przede wszystkim kieleckich przedsiębiorców.

OJCIEC MATEUSZ ROZWIĄZUJE KOLEJNĄ KRYMINALNĄ ZAGADKĘ

Ekipa serialu „Ojciec Mateusz” kręciła w Sandomierzu ujęcia do nowych odcinków. Michał Piela, odtwórca roli policjanta Nocula, zapewnia, że warto będzie je obejrzeć, ponieważ mają dynamiczną i ciekawą akcję.

Nowe odcinki „Ojca Mateusza” zobaczymy w telewizji wiosną.

 

GRUDZIEŃ 2021

W grudniu, w związku z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem, do 50 proc. ograniczona została liczba osób przebywających m.in. w hotelach, instytucjach kultury czy obiektach sportowych. Rozpoczęły się też szczepienia dzieci od 5. roku życia.

17.12.2021. Kielce. Szczepienie dzieci przeciw COVID-19 / Iwona Murawska / Radio Kielce

MINISTER CZARNEK W KIELCACH

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki przekazał Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach symboliczne czeki, dzięki którym uczelnia będzie miała więcej pieniędzy.

06.12.2021. Kielce. Przekazanie symbolicznych czeków z ministerstwa dla UJK. Na zdjęciu (od lewej): prof. dr hab. Stanisław Głuszek - rektor UJK i Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki / Jarosław Kubalski / Radio Kielce

ADWENT W KOŚCIELE KATOLICKIM

W Kościele Katolickim rozpoczął się adwent – czterotygodniowy okres radosnego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. To także początek nowego roku liturgicznego. Jego hasło brzmi: Posłani w pokoju Chrystusa.

KOMENDANT „NIEBIESKICH BERETÓW”

Pułkownik Adam Włoczewski został komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Ostatnio służył w Centrum Operacji Lądowych w Krakowie. Do 2012 roku, przez osiem lat służył na kieleckiej Bukówce.

21.12.2021. Kielce. Obchody Dnia Pamięci Poległych na Misjach na kieleckiej Bukówce. Na zdjęciu: Adam Włoczewski - komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych / Wiktor Taszłow / Radio Kielce

NOWA STARA LINIA KOLEJOWA

Również w grudniu, po 12 latach przerwy ze stacji kolejowej w Końskich odjechał pierwszy pasażerski pociąg do Łodzi. Powrót połączeń pasażerskich był możliwy dzięki modernizacji linii kolejowej numer 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki – Łódź.

ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed tablicą na budynku Aresztu Śledczego.

Wieczorem, w bazylice katedralnej odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego.

CHOINKA POD CHOINKĘ

W grudniu Radio Kielce zorganizowało kolejną edycję akcji Choinka pod Choinkę. Udało się nam zebrać dokładnie 27 tysięcy 793 złote i 17. Prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap podziękował wszystkim darczyńcom za okazane serca. Za zebraną kwotę stworzymy dla mieszkańców Domu Seniora w Czyżowicach przytulne miejsce spotkań.

WIGILIJNE SPOTKANIE Z BISKUPEM

Bezdomni, samotni i ubodzy spotkali się w Wigilię z biskupem Janem Piotrowskim. Przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, rozmów i życzeń.

PASTERKA W MÓJCZY-ZAGÓRZU

Czytaj również

Do troski o każde życie wzywał podczas pasterki odprawionej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Mójczy-Zagórzu biskup kielecki Jan Piotrowski. Biskup przypomniał, że naszym zadaniem jest ochrona życia poczętego ale także tego, które naturalnie zmierza do swojego końca.

TRZY NOWE OBWODNICE

Dodatkowe 103 mln zł trafią do województwa świętokrzyskiego z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki temu zbudowane zostaną trzy ważne obwodnice – poinformował lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec.

22.12.2021. Kielce. Konferencja prasowa w sprawie dofinansowania realizacji budowy trzech obwodnic na drogach wojewódzkich / Krzysztof Lipiec/Facebook

ODWOŁANIE PREZESA

Duże zmiany zaszły w grudniu największej w regionie firmie przewozowej. Z funkcji prezesa Kieleckich Autobusów Spółki Pracowniczej, która jest większościowym udziałowcem MPK Kielce odwołany został Waldemar Wiedeński.

24.08.2017 Kielce. Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Waldemar Wiedeński / Jarosław Kubalski  /  Radio Kielce

SYLWESTER W PANDEMII

Rok 2021 zakończyliśmy bez hucznego świętowania. W większości miast i miejscowości nie odbyły się zabawy Sylwestrowe pod gwiazdami. Wszystko przez trwającą czwartą falę pandemii koronawirusa.