– Odzyskanie praw miejskich to dziejowa sprawiedliwość. Pierzchnica ma prawa miejskie od dwóch lat. Jej marka niezaprzeczalnie wzrosła – podkreślił włodarz miasta Stanisław Strąk, podsumowując kolejną rocznicę odzyskania przez miejscowość praw miejskich.
– Myślę, że jako mieszkańcy oswoiliśmy się już z faktem, że żyjemy w mieście – dodał burmistrz, który ocenił, że decyzja o podjęciu działań zmierzających do odzyskania praw miejskich przez Pierzchnicę była słuszna.
– Na początku oczywiście nie było to takie oczywiste. Sami nieraz myliliśmy się, raz mówiąc, że to miasto i innym razem, że gmina. Odzyskanie praw miejskich należy jak najbardziej ocenić na plus. Przed wszystkim przywróciliśmy to, co kiedyś niesłusznie odebrano, dokonując w pewnym sensie wyrównania dziejowych krzywd. Podniesienie miejscowości do rangi miasta wpłynęło także pozytywnie na jej rozwój. Choćby pod względem ubiegania się o dodatkowe rządowe środki finansowe, potrzebne do modernizacji np. infrastruktury miejskiej – mówił.
Burmistrz zaznaczył, że miasto nieustannie się rozwija. Szczególne zadowolenie budzi fakt, że pojawiają się inwestorzy zainteresowani realizacją nowych inwestycji właśnie w tym miejscu.
– W ubiegłym roku udało się zrewitalizować rynek. Trwa modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. Ponadto przychodzą do nas inwestorzy, poszukujący terenów pod budowę osiedli domków jednorodzinnych. Jedno z zaplanowanych osiedli zakłada powstanie 30 domów rodzinnych. Kolejny inwestor wyraża chęć stworzenia osiedla na 150 domów – dodał.
Mieszkańcy miasta też są zdania, że zmiana statusu miasta podniosła jego rangę jednak nie wszystko zmieniło się na lepsze.
– Zmiany widać, choćby po wyremontowanym rynku. Jednak pewne sprawy uległy pogorszeniu. Przykładowo jako osoba starsza straciłam możliwość udziału w projekcie dla ludzi w podeszłym wieku obejmującym m.in. dofinansowanie do rehabilitacji. A to dlatego, że mogą w nim uczestniczyć tylko mieszkańcy wiosek, a nie miast – skomentowała mieszkanka Pierzchnicy.
Stanisław Strąk podkreśla, że w Pierzchnicy funkcjonują trzy domy opieki rodzinnej, będące placówkami rehabilitacyjnymi. Jak mówi burmistrz, obecnie głównym kierunkiem rozwoju miasta jest budownictwo mieszkaniowe. Ambicją władz Pierzchnicy jest stworzenie atrakcyjnego miejsca do zamieszkania na przedmieściach Kielc.
Pierzchnica odzyskała prawa miejskie 1 stycznia 2019 roku po 150 latach. Zostały one przyznane miejscowości w XIV wieku i odebrane przez władze carskie po powstaniu styczniowym w 1869 roku.