Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Krzemionkach od soboty (1 stycznia) jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daje to nowe szanse na rozwój i promocję tego miejsca, zwłaszcza z uwagi na fakt, że Krzemionki są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zmieni się organizacja muzeum, będą nowe działy, powiększy się też obsada kadrowa Krzemionek, zapowiada dyrektor Andrzej Przychodni:
– Mając od przyszłego roku do udostępnienia dwa obiekty, czyli neolityczne kopalnie w Krzemionkach i pałac Wielopolskich w Częstocicach, musimy troszczyć się o sukcesywną pracę nad nimi. Nie mamy obsady działu historii, jest za mało pracowników w dziale sztuki i rzemiosła artystycznego, chcemy też wzmocnić dział przyrody, który będzie pracował w Krzemionkach.
Realizowany wciąż projekt zwiększenia dostępności do rezerwatu zakłada zatrudnienie przynajmniej trzech osób, w tym jednego leśnika, który będzie zajmował się edukacją przyrodniczą.
– Chcemy wprowadzić dział inwentaryzacji zabytków, na wzór większych muzeów wielodziałowych, gdzie inwentaryzacja odbywa się osobno. Poza tym, z wymogów UNESCO wynika utworzenie działu zajmującego się wyłącznie zabytkiem jako dobrem światowego dziedzictwa.
Dyrektor Andrzej Przychodni mówi też o zwiększeniu promocji muzeum w setną rocznicę odkrycia Krzemionek, która przypada w tym roku:
– Chcielibyśmy wydłużyć Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. Będą trwały od 16 do 20 lipca. Poza spotkaniami dla publiczności chcemy zorganizować cykl konferencji naukowych i wykładów.
Jedną z najważniejszych korzyści płynących ze współprowadzenia Muzeum przez ministerstwo jest zwiększenie budżetu. W tym roku wzrośnie on dwukrotnie, czyli do półtora miliona wykładanego przez powiat placówka dostanie drugie tyle z MKiDN.